Turkiyada o‘rtacha umr ko‘rish davomiyligi necha yilga yetgani aytildi
Turkiya statistika instituti e’lon qilgan 2022–2024-yilgi “Hayot jadvallari” hisobotiga ko‘ra, mamlakatda tug‘ilgan chaqaloq uchun o‘rtacha umr ko‘rish davomiyligi 78,1-yilni tashkil etmoqda. Bu ko‘rsatkich avvalgi davrga nisbatan oshgan.
Ayollar uchun kutilayotgan umr 80,7-yil bo‘lsa, erkaklar uchun bu raqam 75,5-yilni tashkil qilmoqda. 65 yoshga yetgan bir shaxs uchun esa o‘rtacha 18-yil umr qolgan bo‘lishi taxmin qilinmoqda.
Shuningdek, statistik ma’lumotlar shuni ko‘rsatmoqdaki, insonning ta’lim darajasi oshgan sari umr ko‘rish davomiyligi ham ortmoqda. Oliy ma’lumotli 30 yoshdagi shaxslar, o‘rta ta’limdan past bo‘lganlarga qaraganda, o‘rtacha 5-yil ko‘proq yashashi mumkin.
Sog‘lom umr ko‘rish davomiyligi esa o‘rtacha 57,6-yil deb baholangan. Qizig‘i shundaki, bu borada erkaklar (58,9-yil) ayollardan (56,3-yil) ko‘proq sog‘lom umr ko‘rishi qayd etilgan.

According to the "Life Tables" report for 2022–2024 published by the Turkish Statistical Institute, the average life expectancy at birth in the country is 78.1 years. This indicator has increased compared to the previous period.
For women, the expected lifespan is 80.7 years, while for men, this figure is 75.5 years. For a person who has reached 65 years of age, it is estimated that they have an average of 18 years of life remaining.
Additionally, statistical data show that as a person's education level increases, so does their life expectancy. A 30-year-old with higher education can live, on average, 5 years longer than those with lower than secondary education.
The healthy life expectancy is estimated at an average of 57.6 years. Interestingly, in this regard, men (58.9 years) are noted to have a longer healthy life expectancy than women (56.3 years).