Ma’lum qilinishicha, ushbu jarayon avval amaldagi bosh vazir Viktor Orban tomonidan boshlangan.
Madyar "Tisa" hukmati ushbu jarayonni to‘xtatishini va Vengriyaning XJS a’zosi sifatida qolishini ta’minlashga qat’iy bel bog‘laganini bildirdi.
U Isroil bosh vaziri Binyamin Netanyaxu masalasiga izoh berar ekan: "Agar mamlakat XJS a’zosi bo‘lsa va uning hududiga qidiruvda bo‘lgan shaxs kirsa, u albatta hibsga olinishi kerak", dedi.
Madyar bu pozitsiyani Isroil bosh vaziriga ochiq yetkazganini va "hech narsani yashirmaganini" ta’kidladi.
Avvalroq Isroilning Vengriyadagi elchisi Maya Kadosh Madyar Netanyahuni telefon orqali Vengriyaga taklif qilganini ma’lum qilgan edi. Uning so‘zlariga ko‘ra, Netanyaxu va Madyar "iliq suhbat" o‘tkazgan va Isroil bosh vaziri taklifni qabul qilgan.
Madyar esa jurnalistlarga izoh berib, saylovdagi g‘alabadan so‘ng mulogot qilgan "barcha davlat rahbarlarini" 1956 yilgi inqilobning 70 yilligiga taklif qilganini bildirdi.
2024 yil noyabr oyida Xalqaro jinoyiy sud Netanyaxu va o‘sha paytdagi Isroil mudofaa vaziri Yoav Galantni G‘azo sektoridagi harbiy jinoyatlarda ayblab, ularni hibsga olish bo‘yicha order chiqargan edi.
Shundan bir kun o‘tib, Viktor Orban Netanyahuni Vengriyaga taklif qilib, u hibsga olinmasligiga kafolat bergan va XJS qarorini "beandisha, ikkiuzlama va mutlaqo qabul qilib bo‘lmaydigan" deb atagan. Netanyaxu 2025 yil aprel oyida Vengriyaga tashrif buyurgan.
2026 yil aprel oyida Orban ma’muriyati Vengriyaning XJS yurisdiktsiyasidan chiqish jarayoni boshlanganini ma’lum qilgan. Iyun oyida esa mamlakat BMT bosh kotibiga chiqish bo‘yicha rasmiy bildirishnoma yuborgan.
12 aprel kunida Vengriyada o‘tkazilgan parlament saylovlarida Peter Madyar boshchiligidagi "Tisa" partiyasi g‘alaba qozonib, konstitutsion ko‘pchilikni qo‘lga kiritdi. Shu tariqa, 16 yil davomida bosh vazir bo‘lgan Viktor Orbanni ushbu lavozimni tark etadi.
Dunyo Bugun 09:50
'Gazo infratuzilmasi bo‘yicha muzokara o‘tkazildi'ning rasmi
Dunyo Bugun 08:42
Gazo infratuzilmasi bo‘yicha muzokara o‘tkazildi
DP World va Donald Trump bilan bog'liq "Tinchlik Kengashi" vakillari G'azo sektorida ta'minot zanjiri va infratuzilma loyihalarini boshqarish bo'yicha muzokaralar o'tkazdi.

Hungary's expected to assume the prime minister position Péter Magyar announced that he will halt the country's process of withdrawal from the International Criminal Court (ICC). This was reported by Zamon.uz.
It is reported that this process was previously initiated by the current Prime Minister Viktor Orbán.
Magyar stated that the "Tisza" government is firmly committed to stopping this process and ensuring that Hungary remains a member of the ICC.
Commenting on the issue of Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu, he said: "If a country is a member of the ICC and a person under its arrest warrant enters its territory, that person must certainly be arrested."
Magyar emphasized that he had communicated this position openly to the Israeli Prime Minister and that he had "hidden nothing."
Earlier, Israel's ambassador to Hungary, Maja Kadosh, had stated that Magyar had invited Netanyahu by phone to visit Hungary. According to her words, Netanyahu and Magyar had a "warm conversation" and the Israeli Prime Minister accepted the invitation.
Magyar, commenting to journalists, stated that he had invited "all state leaders" he had spoken with after his election victory to the 70th anniversary of the 1956 revolution.
In November 2024, the International Criminal Court accused Netanyahu and then Israeli Defense Minister Yoav Gallant of war crimes in the Gaza sector and issued arrest warrants for them.
A day later, Viktor Orbán invited Netanyahu to Hungary, guaranteed that he would not be arrested, and called the ICC's decision "unprecedented, hypocritical, and absolutely unacceptable." Netanyahu visited Hungary in April 2025.
In April 2026, the Orbán administration announced the start of Hungary's process of withdrawal from the ICC's jurisdiction. In June, the country sent an official notification of withdrawal to the UN Secretary-General.
In the parliamentary elections held in Hungary on April 12, the "Tisza" party led by Péter Magyar won and gained a constitutional majority. Thus, Viktor Orbán, who had been prime minister for 16 years, will leave this position.