Saida Mirziyoyeva AQSH Xalqaro moliyaviy taraqqiyot korporatsiyasi (DFC) bosh direktori Ben Blek bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Ma’lum qilinishicha, mulohot davomida yirik loyihalar portfeli muhokama qilindi. DFC O‘zbekistonga amerikalik sarmoyadorlarni jalb etishga ko‘maklashadi hamda investitsion xatarlarning bir qismini o‘z zimmasiga oladi.
Shuningdek, 2026 yilda qo‘shma investitsiya platformasini ishga tushirish ham rejalashtirilgan.
6 aprel kuni Vashingtonda Amerika—O‘zbekiston ishbilarmonlik va investitsiya kengashi rasman ish boshladi. Ushbu kengash hamraislari Saida Mirziyoyeva va Serjio Gor o‘zaro anglashuv memorandumini imzoladi.
Saida Mirziyoyeva Vashingtonda Amerika—O‘zbekiston ishbilarmonlik va investitsiya kengashi ochilishida so‘zlagan nutqida ikki mamlakat o‘rtasidagi hamkorlik yangi bosqichga chiqqanini aytdi.
7 aprelda Saida Mirziyoyeva Vashingtonda AQSH davlat kotibi Marko Rubio bilan biznes-nonushta formatida uchrashuv o‘tkazdi.

Saida Mirziyoyeva met with Ben Black, CEO of the U.S. International Development Finance Corporation (DFC).
It was reported that during the conversation, a portfolio of major projects was discussed. The DFC assists in attracting American investors to Uzbekistan and also assumes part of the investment risks.
It is also planned to launch a joint investment platform in 2026.
On April 6, the U.S.-Uzbekistan Business and Investment Council officially began its work in Washington. The co-chairs of the council, Saida Mirziyoyeva and Sergio Gor, signed a memorandum of understanding.
In her speech at the opening of the U.S.-Uzbekistan Business and Investment Council in Washington, Saida Mirziyoyeva said that cooperation between the two countries has reached a new stage.
On April 7, Saida Mirziyoyeva met with U.S. Secretary of State Marco Rubio in Washington in a business breakfast format.