Ark qo‘rg‘oni Buxoroning qadimiy qal’asi bo‘lib, qariyb 1500 yil davomida hukmdorlar qarorgohi sifatida xizmat qilgan. Unging dastlabki binolari miloddan avvalgi IV-III asrlarga mansub bo‘lib, hozirgi ko‘rinishi asosan XVI asrda shakllangan. Ilgari u saroylar, ma’muriy binolar, qurolxonani o‘z ichiga olgan “shahar ichidagi shahar” bo‘lgan. asrlarda bu yerda Rudakiy, Ibn Sino va keyinchalik Umar Xayyom kabi buyuk mutafakkirlar yashab, ijod qilgani qayd etildi.
Poi Kalon majmuasi Buxoroning eng ulug‘vor va mashhur me’moriy ansambllaridan biri sifatida tojikistonlik mehmonlarda katta qiziqish uyg‘otdi. U 1127 yilda qurilgan mashhur 45,6 metrli minora, 1514 yilda barpo etilgan va 12 ming kishini sig‘dira oladigan jome masjidi, shuningdek, islom olamining eng nufuzli ta’lim muassasalaridan biri hisoblangan Mir Arab madrasasini o‘z ichiga oladi. Masjid hovlisini o‘rab turgan 288 ta gumbazli galereya, yuzlab ustunlar va noyob akustika majmuaga alohida ulug‘vorlik bag‘ishlaydi.
Labi Hovuz ansambli Buxoroda saqlanib qolgan asrlarga oid sanogli maydonlardan biri bo‘lib, uning markazida qadimiy hovuz joylashgan. Asrlar davomida shahar aholisi bu yerga dam olish, suhbatlashish va savdo qilish uchun kelgan. Majmua tarkibiga Ko‘kaldosh madrasasi, Nodir Devonbegi madrasasi va xonaqohi kiradi.
Tojikiston yetakchisi har bir tarixiy obidaning badiiy uyg‘unligi, milliy hunarmandchilik namunalari va tarixiy eksponatlarga katta qiziqish bildirdi. Oliy martabali mehmonga me’moriy uslubning o‘ziga xos xususiyatlari, shuningdek, naqshlar va ramzlarning mazmun-mohiyati haqida batafsil ma’lumot berildi.
Buxoroning boy tarixi, Buyuk ipak yo‘lidagi o‘rni, ilm-fan va madaniyat rivojiga qo‘shgan ulkan hissasi haqida hikoya qiluvchi bu qadamjolar Tojikiston delegatsiyasida chuqur taassurot qoldirdi.
Siyosat Bugun 10:26
Siyosat Bugun 02:59
'Oʻzbekiston va Tojikiston tovar ayirboshlashni 2 mlrd dollarga yetkazmoqchi'ning rasmi
Siyosat 26.03.2026 15:35
Oʻzbekiston va Tojikiston tovar ayirboshlashni 2 mlrd dollarga yetkazmoqchi
Oʻzbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Tojikiston prezidenti Emomali Rahmon Koʻksaroy qarorgohida Oliy davlatlararo kengashning birinchi yigʻilishi yakunlarini eʼlon qildi.
'Donald Trump Shavkat Mirziyoyevga maktub yoʻlladi'ning rasmi
Siyosat 26.03.2026 09:03
Donald Trump Shavkat Mirziyoyevga maktub yoʻlladi
AQSh prezidenti Oʻzbekiston yetakchisini Tinchlik kengashining navbatdagi yigʻilishi va Mayamidagi G20 sammitiga taklif qildi.
'Emomali Rahmon Oʻzbekistonga keldi'ning rasmi
Siyosat 26.03.2026 07:49
Emomali Rahmon Oʻzbekistonga keldi
Tojikiston prezidenti Toshkentda ikki tomonlama muzokaralar va Oliy davlatlararo kengashning ilk yig‘ilishida ishtirok etadi.
'Mirziyoyevga neft-gaz sohasidagi ishlar yuzasidan hisobot berildi'ning rasmi
Siyosat 25.03.2026 17:16
Mirziyoyevga neft-gaz sohasidagi ishlar yuzasidan hisobot berildi
Prezident Shavkat Mirziyoyevga neft-gaz tarmog‘ida qazib chiqarishni barqarorlashtirish va yangi zaxiralarni o‘zlashtirish bo‘yicha amalga oshirilayotgan ishlar yuzasidan hisobot taqdim etildi.

The leaders of Uzbekistan and Tajikistan toured the notable sites of Bukhara.
The Ark Fortress is the ancient citadel of Bukhara, having served as the residence of rulers for nearly 1500 years. Its earliest structures date back to the 4th-3rd centuries BC, and its current appearance was largely formed in the 16th century. Previously, it was a "city within a city," encompassing palaces, administrative buildings, and an armory. It was noted that great thinkers such as Rudaki, Ibn Sina, and later Omar Khayyam lived and created here over the centuries.
The Poi Kalon complex aroused great interest among the Tajik guests as one of Bukhara's most majestic and famous architectural ensembles. It includes the famous 45.6-meter minaret built in 1127, the Jome mosque erected in 1514 capable of accommodating 12 thousand people, as well as the Mir Arab madrasah, considered one of the most influential educational institutions in the Islamic world. The complex is endowed with special grandeur by a gallery of 288 domes, hundreds of columns, and unique acoustics surrounding the mosque courtyard.
The Labi Hovuz ensemble is one of the few preserved ancient squares in Bukhara, with an ancient reservoir at its center. For centuries, the city's residents came here to relax, socialize, and trade. The complex includes the Kukaldosh madrasah, the Nodir Devonbegi madrasah, and a khanqah.
The leader of Tajikistan expressed great interest in the artistic harmony of each historical monument, examples of national craftsmanship, and historical exhibits. The high-ranking guest was provided with detailed information about the distinctive features of the architectural style, as well as the meaning and essence of the patterns and symbols.
These steps, recounting Bukhara's rich history, its place on the Great Silk Road, and its enormous contribution to the development of science and culture, left a deep impression on the delegation from Tajikistan.