Atom energiyasi bo‘yicha xalqaro agentlik (AEXA) boshqaruvchilar kengashi Isroil va AQSHning Eron yadroviy maydonlariga qilgan hujumlaridan so‘ng favqulodda yig‘ilish o‘tkazdi. Yig‘ilishda agentlik rahbari Rafael Mariano Grossi diplomatiya yo‘li hali ham ochiq ekani, biroq aksi yuz bersa dunyo tasavvur qilib bo‘lmaydigan darajada halokatga uchrashi xavfi borligini aytdi.
Grossining xabar berishicha, 13 iyun kuni u Eron tashqi ishlar vaziri Abbos Araqchidan maktub olgan, unda u yadroviy asbob-uskunalar va materiallarni himoya qilish bo‘yicha "maxsus chora-tadbirlar ko‘rilgani" haqida xabar bergan. Bunga javoban AEXA Tehronga yadroviy moddalarning har qanday harakati agentlik bilan kelishuvlar doirasida deklaratsiya qilinishi kerakligini eslatdi.
Grossining so‘zlariga ko‘ra, jangovar harakatlarni to‘xtatish AEXA inspektorlarini yadroviy majmualarga kiritish uchun zarur. Uning ta’kidlashicha, Tehron xalqaro majburiyatlarga rioya qilgan holda har qanday himoya choralarini ko‘rish huquqiga ega.
Fordo inshootining yerosti qismiga zarbalarni izohlar ekan, Grossi agentlik vayronagarchilik ko‘lami haqida to‘liq ma’lumotga ega emasligini ta’kidladi. Biroq, ishlatiladigan portlovchi qurilmalar va sentrifugalarning tebranishlarga sezgirligi hisobga olinsa, jiddiy zarar kutilishi mumkin.
Shu bilan birga, Eron tomoni AEXAga har uchala obyektda ham radiatsiya fonining o‘sishi qayd etilmagani haqida ma’lum qildi. Agentlik ma’lumotlariga ko‘ra, boshqa obyektlarda hali o‘zgarishlar kuzatilmagan.
Grossi Eron hukumatiga AEXA inspektorlari xavfsizligini ta’minlash choralari uchun minnatdorchilik bildirib, vaziyat keskinlashgan bir paytda hamkorlikni davom ettirish muhimligini ta’kidladi.

After the strikes of the USA and Israel on Iran, the IAEA held an emergency meeting.
The head of the agency warned of a high risk of escalation and called for an immediate end to the conflict.
Image of 'After the strikes of the USA and Israel on Iran, the IAEA held an emergency meeting.'
The International Atomic Energy Agency (IAEA) Board of Governors held an emergency meeting following the attacks on Iran's nuclear sites by Israel and the US. At the meeting, the agency's chief, Rafael Mariano Grossi, stated that the diplomatic path remains open but should it fail, the world could face a disaster beyond imagination said.
According to Grossi, on June 13th, he received a letter from the Iranian Foreign Minister, Abbas Araghchi, informing him about "special measures taken" to protect nuclear instruments and materials. In response, the IAEA reminded Tehran that any movement of nuclear materials must be declared within the framework of agreements with the agency.
Grossi stated that ceasing hostilities is vital for allowing IAEA inspectors access to nuclear facilities. He emphasized that Tehran has the right to take any protective measures while complying with international obligations.
Explaining the strikes on the underground part of the Fordo facility, Grossi highlighted that the agency does not have complete information about the extent of the destruction. However, considering the sensitivity of the used explosives and centrifuges to vibrations, serious damage is expected.
Meanwhile, the Iranian side informed the IAEA that no increase in radiation background has been noted at all three sites. According to the agency's information, no changes have been observed at other facilities yet.
Grossi expressed gratitude to the Iranian government for ensuring the safety of IAEA inspectors and emphasized the importance of continuing cooperation at a time when the situation is escalating.