Kyiv — Ukraina prezidenti Vladimir Zelenskiy “Naftogaz” rahbari Sergey Koretskiy bilan o‘tkazilgan yig‘ilishda xalqaro arbitraj qarorlarini hayotga tatbiq etish masalasini muhokama qildi. So‘nggi yillarda Ukraina foydasiga chiqarilgan sud qarorlari asosida Rossiyadan jami 6,9 milliard dollar undirib olinishi kutilmoqda.
Zelenskiy ijtimoiy tarmoqlarda shunday yozdi:
“Bugungi kunda xalqaro arbitrajlar Ukraina foydasiga bir necha ijobiy qaror chiqardi. Ularning umumiy summasi 6,9 milliard dollarni tashkil etadi. Bu — Rossiya va ’Gazprom’ning javobgarligini tasdiqlovchi va xalqaro huquqning kuchini ko‘rsatuvchi adolatli qarorlardir. Endilikda bu mablag‘larni undirish uchun aniq amaliy qadamlar tayyorlanmoqda. Ertaga Ukraina elchilariga zarur ko‘rsatmalar beriladi.”
Ma’lumot uchun, iyun oyida xalqaro arbitraj Rossiyaning “Gazprom” kompaniyasini “Naftogaz”ga 1,37 milliard dollar to‘lashga majbur qilgan edi – bu Ukraina hududi orqali gaz tranzitini tashkil qilish xizmatlari uchun to‘lanmagan qarzdorlikdir.

Kyiv — Ukrainian President Volodymyr Zelensky discussed the implementation of international arbitration decisions during a meeting with Naftogaz head Serhiy Koretskyi. In recent years, based on court rulings in Ukraine's favor, it is expected to recover a total of $6.9 billion from Russia.
Zelensky wrote on social media:
"Today, international arbitrations have issued several rulings in Ukraine's favor. Their total amount is $6.9 billion. These are fair decisions confirming the liability of Russia and Gazprom, demonstrating the power of international law. Practical steps are now being prepared to recover these funds. Tomorrow, necessary instructions will be given to Ukrainian ambassadors."
For reference, in June, international arbitration forced Russia's Gazprom to pay Naftogaz $1.37 billion — an unpaid debt for gas transit services through Ukrainian territory.
Additionally, in April, a French court ruled to enforce the recovery of another $5 billion from Russia.
Following Zelensky's statement, diplomatic efforts are expected to intensify. Ukraine is preparing to leverage economic pressure mechanisms within the framework of international law.