Ijtimoiy tarmoqlarda yuzlab odamlar uy sotib olish maqsadida to‘lov qilib, aldangani haqida xabarlar tarqaldi. Qurilish va uy-joy kommunal xo‘jaligi vazirligi mazkur holat yuzasidan ma’lumot berdi.
Unga ko‘ra, Toshkent shahri Olmazor tumanidagi “Chilto‘g‘on” mahallasi, Usta Olim 2-berk ko‘chasida joylashgan qurilish ishlari Strong cities MCHJ tomonidan amalga oshirilgan. Biroq ushbu obyekt bo‘yicha qonunchilikda belgilangan tartibda zarur ruxsatnoma va hujjatlar olinmagan. Xususan, Vazirlar Mahkamasining 2022 yil 20 apreldagi 200-sonli qarori talablariga ko‘ra:
- qurilishga ruxsatnoma olinmagan;
- arxitektura-rejalashtirish topshirig‘i ishlab chiqilmagan;
- loyiha-smeta hujjatlari Toshkent shahar Qurilish boshqarmasi bilan kelishilmagan.
Toshkent shahar Qurilish va uy-joy kommunal xo‘jaligi sohasida hududiy nazorat qilish inspeksiyasi tomonidan o‘tkazilgan tekshiruvda, obyektda faqat yer uchun kadastr hujjatlari mavjudligi, qurilish va montaj ishlarini amalga oshirish uchun esa zarur hujjatlar yo‘qligi aniqlangan.
Natijada belgilangan tartibda ogohlantirish xati yuborilib, qurilish va montaj ishlari to‘xtatilgan. Shuningdek, obyekt seysmik xavfsizlik talablariga javob bermagani bois, quruvchi tashkilot tomonidan o‘z ixtiyori asosida obyektda demontaj ishlari amalga oshirilgan.
Shu bilan birga, loyiha-smeta va boshqa tegishli texnik hujjatlar qayta ko‘rib chiqilib, to‘liq rasmiylashtirilgan holda qurilish ishlarini belgilangan tartibda davom ettirilishi quruvchi tashkilot vakillari tomonidan ta’kidlangan.
“Shu o‘rinda eslatma: fuqarolardan uy-joy xarid qilishda obektning barcha huquqiy hujjatlari va ruxsatnomalari mavjudligini sinchiklab tekshirish tavsiya etiladi”, deyiladi xabarda.
Bundan bir necha kun avval Toshkent viloyatining Quyi Chirchiq tumanida ko‘p qavatli uy qurilishi to‘xtatilgani haqida xabar berilgandi.

Reports have spread on social media about hundreds of people being deceived after making payments to purchase homes. The Ministry of Construction and Housing and Communal Services provided information regarding this situation.
According to it, construction work was carried out by Strong Cities LLC in the "Chiltogon" neighborhood of Almazar district, Tashkent city, located on Usta Olim 2-berk street. However, the necessary permits and documents were not obtained for this project in accordance with the established legal procedures. In particular, based on the requirements of the Cabinet of Ministers' Resolution No. 200 dated April 20, 2022:
- no construction permit was obtained;
- the architectural-planning assignment was not developed;
- the design and estimate documents were not agreed upon with the Tashkent City Construction Department.
An inspection conducted by the Territorial Inspection for Construction and Housing and Communal Services in Tashkent city revealed that the site had only cadastral documents for the land, while the necessary documents for construction and installation work were missing.
As a result, a notice was sent in accordance with the established procedure, and construction and installation work was halted. Additionally, due to the building's failure to meet seismic safety requirements, the construction company voluntarily carried out dismantling work on the site.
At the same time, representatives of the construction company emphasized that the design and estimate documents, along with other relevant technical documentation, will be reviewed and fully formalized to resume construction work in accordance with the established procedure.
"We would like to remind citizens: when purchasing housing, it is advisable to thoroughly check the availability of all legal documents and permits for the property," the statement reads.
A few days earlier, it was reported that the construction of a multi-story building in the Quyi Chirchiq district of Tashkent region had been halted.