Россия яна Одессага йирик дрон ҳужумини уюштирди
Бугун, 3 июль куни тонг саҳарда Россия армияси Украинанинг жанубида жойлашган Одесса шаҳрига дронлар ёрдамида навбатдаги йирик ҳужумни амалга оширди. Ҳужум оқибатида 4 нафар тинч аҳоли вакили ҳалок бўлган, бир нечта киши жароҳат олган. Бу ҳақда Украина Давлат Фавқулодда вазиятлар хизмати расмий баёнот берди.
Қайд этилишича, дронлардан бири шаҳардаги 9 қаватли тураржой биносига урилган. Натижада, 7-қаватдан 9-қаватгача бўлган хонадонларда ёнғин юзага келган. Оқибатда 7 ёшли бола ва 9 ёшли қиз турли даражадаги тан жароҳатларини олган.
"Болалар тутун билан заҳарланган. Улар зудлик билан шифохонага етказилди. Бошқа жабрланганларга ҳам зарур тиббий ёрдам кўрсатилди. Ҳозирда уларнинг аҳволи барқарор", — дейди Одесса вилояти ҳарбий маъмурияти раҳбари Олег Кипер.
Шунингдек, ёнғин содир бўлган ҳудуддан 50 нафар фуқаро эвакуация қилинган. Маҳаллий хизматлар томонидан ёнғин ўчирилган, қутқарув ишлари давом этмоқда.
Эслатиб ўтамиз, Россия қўшинлари Украина шаҳарлари ва у ердаги фуқаролик инфратузилмаларига мунтазам равишда зарба бермоқда. Жумладан, жорий йилнинг 17 июнига ўтар кечаси Россия Қуролли кучлари Киев шаҳрининг турли ҳудудларида жойлашган ўнлаб бинолар, жумладан, тураржойлар, таълим муассасалари ва муҳим инфратузилмаларга ҳужум қилганди.
Хусусан, Соломенский туманидаги тўққиз қаватли бинога ракета тегиб, бутун кириш қисми қулаб тушган эди. Қутқарув ишлари вақтида 21 кишининг жасади вайроналар остидан топилган. 18 июнь куни эса Киевда мотам куни эълон қилинган.
Охирги кунларда кучайган ҳужумлар фонида, таҳлилчилар Россиянинг ёзги ҳарбий стратегияси яна ҳам тажовузкор тус олаётганини таъкидламоқда.

There are casualties following the attack.
Today, July 3rd, in the early morning, the Russian army carried out another major attack on the city of Odessa, located in the south of Ukraine, using drones. As a result of the attack, 4 civilians were killed, and several people were injured. This was officially announced by the Ukrainian State Emergency Service.
It is noted that one of the drones hit a 9-story residential building in the city. As a result, apartments from the 7th to the 9th floor caught fire. Consequently, a 7-year-old boy and a 9-year-old girl received various degrees of bodily injuries.
"The children were poisoned with smoke. They were immediately taken to the hospital. Other victims also received the necessary medical care. Currently, their condition is stable," says Oleg Kiper, the head of the Odessa regional military administration.
Furthermore, 50 citizens were evacuated from the area where the fire occurred. The fire was extinguished by local services, and rescue operations are continuing.
We remind you that Russian troops regularly strike at Ukrainian cities and civilian infrastructure. In particular, on the night of June 17th of this year, the Russian Armed Forces attacked dozens of buildings in various districts of Kyiv, including residential buildings, educational institutions, and critical infrastructure.
Specifically, a missile hit a nine-story building in the Solomyanskyi district, causing the entire entrance to collapse. During the rescue operations, the bodies of 21 people were found under the rubble. On June 18th, a day of mourning was declared in Kyiv.
Amid the intensified attacks in recent days, analysts are noting that Russia's summer military strategy is becoming increasingly aggressive.