DP World Доналд Трумпнинг "Тинчлик Кенгаши" билан боғлиқ вакиллар билан Ғазодаги таъминот занжирлари ва инфратузилма лойиҳаларини бошқариш бўйича музокаралар ўтказди, деб хабар беради Financial Times газетаси.
Ғазо секторини қайта тиклаш доирасида омборлар, юк кузатув тизимлари, хавфсизлик чоралари, шунингдек янги порт ва эркин савдо зонаси қуриш каби таклифлар муҳокама қилинган.
Музокаралар хусусийлаштиришга оид баҳсли режалар билан боғлиқ бўлиб, танқидчилар бу ҳолат халқаро ташкилотлар ролини чеклаши ва аҳоли кўчирилиши хавфини келтириб чиқариши мумкинлигини таъкидламоқда.
Маълумотларга кўра, минтақа ҳали ҳам кескин вазиятда қолмоқда, ҳарбий тўқнашувлар ва гуманитар инқироз давом этмоқда.

A shooting occurred in the USA during the celebration of Cape Verde's victory.
At least four people were injured as a result of a shooting that occurred during celebrations after a World Championship match.
Image of 'A shooting occurred in the USA during the celebration of Cape Verde's victory.'
At least four people were injured in a shooting that occurred during celebrations following a World Cup match in the city of Brockton, Massachusetts, USA. This was reported by Zamon.uz, citing foreign sources. report
According to police, the incident occurred near midnight on June 27 in the Main Street area. At that time, hundreds of people had gathered on the street, and law enforcement received several reports of gunshots.
Law enforcement officials identified four people wounded by gunfire at the scene. All of them were taken to the hospital. No arrests have been made so far.
Police did not specify which match was being celebrated. However, the city of Brockton is home to one of the largest Cape Verdean diasporas in the USA. On Friday, local residents were celebrating the Cape Verde national team reaching the playoffs for the first time in the World Cup.