Turkiya parlamentida byudjet muhokamasi mushtlashuv bilan yakunlandi
Turkiya Bosh Assambleyasida 2026 yil byudjeti bo‘yicha ovoz berish vaqtida deputatlar o‘rtasida janjal chiqib, u ommaaviy mushtlashuvga aylandi.
'Turkiya parlamentida byudjet muhokamasi mushtlashuv bilan yakunlandi'ning rasmi
21 dekabr kuni Turkiya Bosh assambleyasida 2026 yil Markaziy hukumat byudjeti hamda 2024 yil yakuniy hisobot to‘g‘risidagi qonunlar bo‘yicha ovoz berish jarayonida deputatlar o‘rtasida mushtlashuv yuz berdi. Bu haqda “Haberler” nashri xabar berdi.
Ma’lumotlarga ko‘ra, mojaro Respublika Xalq partiyasi fraksiyasi raisi o‘rinbosari Murat Emirning Adolat va taraqqiyot partiyasi deputati Mustafo Varankka tashlanishi bilan boshlandi. Qisqa vaqt ichida janjalga boshqa deputatlar ham qo‘shilib, u ommaviy mushtlashuvga aylangan.
Hamkasblarning aralashuvi bilan mojaro to‘xtatilgan. Shunga qaramay, ovoz berish yakuniga yetkazilib, 2026 yil byudjeti va 2024 yil yakuniy hisobot to‘g‘risidagi qonunlar qabul qilingan. Qayd etilishicha, 320 nafar deputat hujjatlarni qo‘llab-quvvatlagan, 249 nafari esa qarshi ovoz bergan.
Turkiya parlamentida bunday holatlar avval ham kuzatilgan. Xususan, 2022 yilda byudjet muhokamalari chog‘ida deputatlar o‘rtasida taxminan 10 daqiqa davom etgan mushtlashuv sodir bo‘lgandi.

The budget discussion in the Turkish parliament ended with a brawl.
During the vote on the 2026 budget in the Turkish Grand National Assembly, a dispute broke out among deputies and turned into a mass brawl.
Image of 'The budget discussion in the Turkish parliament ended with a brawl.'
On December 21, a brawl broke out among deputies during the voting process on laws concerning the 2026 Central Government Budget and the 2024 Final Account at the Turkish Grand National Assembly. The publication "Haberler" reported on this.
According to information, the incident began when Murat Emir, Deputy Chairman of the Republican People's Party faction, threw something at Justice and Development Party deputy Mustafa Varank. Other deputies joined the quarrel in a short time, turning it into a mass brawl.
The brawl was stopped with the intervention of colleagues. Despite this, the voting was concluded, and the laws on the 2026 budget and the 2024 final account were adopted. It is noted that 320 deputies supported the documents, while 249 voted against.
Such incidents have been observed before in the Turkish Parliament. In particular, during the 2022 budget debates, a brawl lasting approximately 10 minutes occurred among deputies.