O‘zbekistonda 11 oyda pora olgan 114 kishi qamaldi
Oliy sud maʼlumotiga koʻra, joriy yilning yanvar–noyabr oylarida pora olish jinoyati boʻyicha 184 nafar shaxs sudlangan.
'O‘zbekistonda 11 oyda pora olgan 114 kishi qamaldi'ning rasmi
Oliy sud matbuot kotibi Aziz Obidovning ma'lum qilishicha, 2024 yil davomida pora olish bilan bog'liq jinoyatlar uchun 196 nafar shaxs javobgarlikka tortilgan.
Ularning 135 nafari qamoq jazosiga hukm qilingan, 61 nafari esa jarima, axloq tuzatish ishlari, ozodlikni cheklash yoki shartli hukm kabi yengilroq jazolar olgan.
Joriy yilning 11 oyi mobaynida esa pora olish bilan ushlangan 184 nafar shaxs sudlangan. Sud hukmiga ko'ra, ularning 114 nafari ozodlikdan mahrum qilinib, 70 nafari ozodlikdan mahrum qilish bilan bog'liq bo'lmagan jazolarqa tortilgan.
Ma'lumot uchun, Jinoyat kodeksining 210-moddasiga pora olish uchun BHMning 50 baravaridan 10 baravarigacha jarima, 2 yoki 5 yilgacha ozodlikni cheklash yoki 5 yilgacha ozodlikdan mahrum qilish jazosini belgilaydi.
Agar jinoyat takroran, xavfli retsidivist tomonidan, ko'p yoki juda ko'p miqdorda, yoki guruh bo'lib sodir etilsa, ozodlikdan mahrum qilish muddati 5 yildan 15 yilgacha oshiriladi.

In Uzbekistan, 114 people who received bribes in 11 months were arrested.
According to the Supreme Court data, 184 individuals were convicted for bribery during the January-November period of the current year.
Image of 'In Uzbekistan, 114 people who received bribes in 11 months were arrested.'
According to Supreme Court press secretary Aziz Obidov, 196 individuals were held accountable for bribery-related crimes during 2024.
Of these, 135 were sentenced to imprisonment, while 61 received lighter penalties such as fines, corrective labor, restriction of liberty, or suspended sentences.
In the first 11 months of the current year, 184 individuals caught taking bribes were tried. According to the court verdict, 114 of them were deprived of their liberty, and 70 were subjected to penalties not related to deprivation of liberty.
For reference, Article 210 of the Criminal Code prescribes a penalty for bribery of a fine from 50 to 100 times the BCA (Basic Calculated Amount), restriction of liberty for up to 2 or 5 years, or deprivation of liberty for up to 5 years.
If the crime is committed repeatedly, by a dangerous recidivist, in a large or especially large amount, or by a group, the term of deprivation of liberty is increased from 5 to 15 years.