Boku Moskvadan AZAL aviakompaniyasi samolyotining halokati uchun javobgarlikni tan olishini kutmoqda. Bu haqda Ozarbayjon prezidenti ma’muriyatining tashqi siyosat masalalari bo‘yicha bo‘limi boshlig‘i Hikmet Gajiyev Berliner Zeitung nashriga ma’lum qildi.
"Hodisa Rossiya hududida, Rossiya havo makonida yuz bergan va biz bu qanday sodir bo‘lganini yaxshi bilamiz. Bu sir emas. Ozarbayjon qo‘shni va hamkor davlat sifatida Rossiyaning bu borada mas’uliyatni o‘z zimmasiga olishini va adolatni ta’minlashini kutmoqda", — dedi Gajiyev.
Ozarbayjon rasmiysining so‘zlariga ko‘ra, Boku va Moskva o‘rtasidagi munosabatlardagi keskinlik aynan Azerbaijan Airlines (AZAL) samolyoti halokatidan keyin yuzaga kelgan.
2024 yil 25 dekabr kuni Qozog‘istonning Aqtau shahri aeroporti yaqinida AZAL samolyoti halokatga uchragandi. Hodisa oqibatida 38 kishi halok bo‘lgan. Ozarbayjon prezidenti Ilhom Aliyev halokatdan so‘ng samolyot Grozniy shahri yaqinida “tashqi ta’sir” tufayli shikastlanganini va bu boshqaruvni yo‘qotishga olib kelganini bildirgandi.
Rossiyaga ko‘ra, samolyot Grozniy aeroportiga qo‘nishga urinayotgan paytda hudud Ukraina dronlari hujumiga uchragan. Rossiya prezidenti Vladimir Putin Aliyevga qo‘ng‘iroq qilib, "samolyot bilan bog‘liq fojiali voqea Rossiya havo hududida sodir bo‘lgani" uchun uzr so‘ragan edi.
Ilhom Aliyev Ozarbayjon samolyot halokati munosabati bilan Rossiyaga qarshi xalqaro sudlarga da’vo kiritish uchun hujjatlarni tayyorlayotganini ma’lum qilgandi. Boku Moskva aybini tan olishini, shuningdek, jabrlanganlarning oilalariga tovon puli to‘lanishini va AZAL samolyoti uchun yetkazilgan zararni qoplashni talab qilmoqda.

Baku expects AZAL airline to take responsibility for the plane crash in Moscow.
As such, it is demanded that compensation be paid to the families of the victims and that the damage caused to the AZAL aircraft be covered.
Image of 'Baku expects AZAL airline to take responsibility for the plane crash in Moscow.'
Baku expects Moscow to take responsibility for the crash of the AZAL airline aircraft. This was stated by Hikmet Hajiyev, head of the foreign policy department of the Azerbaijani Presidential Administration, in an interview with the Berliner Zeitung.
"The incident occurred on Russian territory, in Russian airspace, and we know very well how it happened. This is no secret. As a neighboring and partner country, Azerbaijan expects Russia to take responsibility in this matter and ensure justice," Hajiyev said.
According to the Azerbaijani official, the tension in relations between Baku and Moscow arose precisely after the crash of the Azerbaijan Airlines (AZAL) aircraft.
On December 25, 2024, an AZAL aircraft crashed near the airport of Aktau, Kazakhstan. As a result of the incident, 38 people died. Azerbaijani President Ilham Aliyev stated after the crash that the plane had been damaged due to "external impact" near the city of Grozny, which led to the loss of control.
According to Russia, the area was under attack by Ukrainian drones at the time the plane was attempting to land at Grozny airport. Russian President Vladimir Putin called Aliyev and apologized for the "tragic incident involving the aircraft that occurred in Russian airspace."
Ilham Aliyev announced that Azerbaijan is preparing documents to file lawsuits against Russia in international courts over the plane crash. Baku demands that Moscow admit guilt, compensate the victims' families, and cover the damages caused to the AZAL aircraft.