Dunyoning eng ko‘p sayyoh boradigan 10 davlati e’lon qilindi
Birlashgan Millatlar Tashkilotining Butunjahon turizm tashkiloti (UNWTO) 2024 yilda sayyohlar eng ko‘p tashrif buyurgan mamlakatlar ro‘yxatini e’lon qildi.
Unga ko‘ra, dunyoning eng ommabop yo‘nalishi — Fransiya bo‘lib, mamlakatga bir yil ichida 102 milliondan ortiq sayyoh kelgan.
Eng ko‘p tashrif buyurilgan shaharlar sifatida Parij va Lazurniy sohil shaharlari tilga olinmoqda.
Ikkinchi o‘rinda Ispaniya joy oldi — 93,8 million mehmon. Ammo bu mamlakatda mahalliy aholi massaviy turizmga qarshi norozilik namoyishlarini o‘tkazmoqda. Uchinchi o‘rinni esa AQSH egallagan — 72,4 million sayyoh.
Germaniya esa eng ko‘p tashrif buyuriladigan davlatlar ichida to‘qqizinchi o‘rinni band etgan. BMT hisoboti Germaniyada sayyohlarni shaharlar xilma-xilligi va tarixiy obidalar — xususan, Koln sobori hamda Neushvaynshhteyn saroyi jalb qilayotganini qayd etadi.

The United Nations World Tourism Organization (UNWTO) has announced the list of the most visited countries by tourists in 2024.
According to the report, the most popular destination in the world is France, with over 102 million tourists visiting the country in a year.
Paris and the cities of the Côte d'Azur are highlighted as the most visited cities.
Spain ranks second with 93.8 million visitors. However, local residents in this country have been holding protests against mass tourism. The United States takes third place with 72.4 million tourists.
Germany, meanwhile, ranks ninth among the most visited countries. The UN report notes that tourists are drawn to Germany by the diversity of its cities and historical landmarks—particularly Cologne Cathedral and Neuschwanstein Castle.