Украина Тиматини расман қидирувга берди
Украина Хавфсизлик хизмати (СБУ) россиялик таниқли репер Тиматини (ҳақиқий исми Темур Юнусов) қидирувга берди. РИА Новости хабарига кўра, унинг маълумотлари 1 июлдан бошлаб Украина давлат органлари базасига киритилган.
СБУ июнь ойида Тиматига нисбатан Жиноят кодексининг 332-1-моддаси 2-қисми бўйича — Украина ҳудудий яхлитлигига тажовуз ва мамлакатга кириш тартибини бузиш айби билан масофадан туриб айблов эълон қилган.
Шунингдек, репер “Миротворетс” порталида ҳам пайдо бўлган. Ушбу порталда одатда Қрим ёки Донбассга ноқонуний борган, ёки Украина хавфсизлигига қарши ҳаракатларда гумон қилинган шахслар рўйхатга олинади.
Маълумот учун, Тимати Россияда ҳукумат тарафдори сифатида танилган ва кўплаб ижтимоий-сиёсий баҳсларга сабаб бўлган. Шу йилнинг июнида СБУ худди шундай айблов билан россиялик хонанда Николай Басковга нисбатан ҳам қидирув эълон қилганди.

The Security Service of Ukraine (SBU) has put the well-known Russian rapper Timati (real name Timur Yunusov) on a wanted list. According to a RIA Novosti report, his information was entered into the database of Ukrainian state authorities starting July 1.
In June, the SBU announced charges against Timati in absentia under Part 2 of Article 332-1 of the Criminal Code of Ukraine — violation of the territorial integrity and inviolability of Ukraine and violation of the procedure for entering the country.
The rapper has also appeared on the "Myrotvorets" (Peacemaker) website. This portal typically lists individuals who have illegally visited Crimea or Donbas or are suspected of actions against Ukraine's security.
For reference, Timati is known in Russia as a government supporter and has been the cause of numerous socio-political controversies. In June of this year, the SBU announced a search for the Russian singer Nikolai Baskov on similar charges.