Буюк Британия пойтахти Лондон шаҳрида “Palestine Action”
ташкилотининг тақиқланишига қарши ўтказилган йирик намойиш кутилмаган тус олди. Бу ҳақда BBC news маълум қилди.
Қайд этилишича, акцияда 890 киши ҳибсга олинган. Ҳибсга олинганларнинг асосий қисми терроризмга оид қонунга биноан — тақиқланган гуруҳни қўллаб-қувватлагани учун ушланган. Яна 17 нафар иштирокчи полициячиларга ҳужум қилганликда айбланмоқда.
Намойишчилар эса фақат тинчлик учун курашаётганини билдириб полицияни ёлғон хабар тарқатишда айблаган. Уларнинг қўлида “Мен геноцидга қаршиман, Palestine Аcтионни қўллайман” деган плакатлар бўлган.
Маълумот учун, “Palestine Action” июль ойида РАФ ҳарбий базасига бостириб кириб, самолётларга зарар етказганидан кейин террорчи ташкилот сифатида тақиқланган. Эндиликда ушбу гуруҳни қўллаб-қувватлаш 14 йилгача қамоқ жазоси билан жазоланади.
Буюк Британия ички ишлар вазири Шабана Маҳмуд эса “Фаластинни қўллаб-қувватлаш ва террорчи гуруҳни қўллаш мутлақо бошқа нарсалар”, дея кескин баёнот берди.

A major protest against the ban of the organization "Palestine Action" in London, the capital of Great Britain, took an unexpected turn. BBC News reported on this.
It was noted that 890 people were arrested during the action. The majority of those arrested were detained under anti-terrorism laws for supporting a banned group. Another 17 participants are accused of attacking police officers.
The protesters, however, stated that they are only fighting for peace and accused the police of spreading false information. They held placards that read, "I am against genocide, I support Palestine Action."
For reference, "Palestine Action" was banned as a terrorist organization after it stormed an RAF military base in July and damaged aircraft. Supporting this group is now punishable by up to 14 years in prison.
In a sharp statement, the UK Home Secretary, Shabana Mahmood, said, "Supporting Palestine and supporting a terrorist group are absolutely different things."