Афғонистонда Алишер Навоий ҳайкали бузиб ташланди
Афғонистоннинг Мозори Шариф шаҳрида Темурийлар даврида яшаган буюк шоир Алишер Навоий ҳайкали бутунлай бузиб ташланди. Бу ҳақда “Аму” хабар берди.
Маълум қилинишича, “Толибон”нинг бу ҳаракати қатор зиёлилар ва сиёсатчиларининг ғазабини келтириб чиқарган. Уларнинг айтишича, “Толибон” нафақат бошқа миллатларнинг маънавий қадриятлари ва инсониятнинг тарихий фахрига эътибор бермаяпти, балки амалда мамлакатнинг маданий ва тарихий ўзлигини йўқ қилиш ва камситиш билан шуғулланмоқда.
“Толибон” эса ҳозирча бу иш юзасидан ҳеч қандай изоҳ бермаган.
20 та фуқаролик ва ижтимоий ташкилот томонидан тайёрланган қўшма баёнотда Алишер Навоийнинг ҳайкалини бузиш “халқнинг умумий хотирасига ва Афғонистоннинг ўзлигига ҳужум” сифатида баҳоланган.
Ушбу ташкилотлар халқаро ҳамжамиятни, UNESCO ни, халқаро ташкилотларнинг маданий муассасаларини ва инсон ҳуқуқлари ҳимоячиларини Афғонистон халқларининг тарихий ва маданий меросини ҳимоя қилиш учун дарҳол чора кўришга чақирган.
Қайд этиш жоиз, ҳайкалнинг бузилиши ижтимоий тармоқларда ҳам акс садо берган. Қобул университетининг ўзбек адабиёти профессори Абдулҳанон Қилич Арслон Фаcебоокъда бу ишни “адолатдан ташқари” деб атаб, воқеа бўйича аниқлик киритишни талаб қилган.
Маълумот учун, Алишер Навоийнинг ҳайкали тахминан 17 йил аввал Мозори Шариф шаҳар ҳокимияти томонидан, унинг хотирасини йодга олиш

In the city of Mazar-i-Sharif, Afghanistan, the statue of the great poet Alisher Navoi, who lived during the Timurid era, has been completely destroyed. This was reported by "Aamu".
Reportedly, this action by the "Taliban" has provoked the anger of a number of intellectuals and politicians. They state that the "Taliban" not only disregards the spiritual values of other nations and the historical pride of humanity, but is also engaged in erasing and belittling the country's cultural and historical identity in practice.
The "Taliban" has not yet provided any comment regarding this matter.
In a joint statement prepared by 20 civil and social organizations, the destruction of Alisher Navoi's statue was condemned as "an attack on the collective memory of the people and the identity of Afghanistan."
These organizations called on the international community, UNESCO, cultural institutions of international organizations, and human rights defenders to take immediate action to protect the historical and cultural heritage of the peoples of Afghanistan.
It is worth noting that the destruction of the statue has also caused a reaction on social media. Abdulhanon Kilich Arslon, a professor of Uzbek literature at Kabul University, called this act "unjust" on Facebook and demanded clarification on the incident.
For reference, Alisher Navoi's statue was erected approximately 17 years ago by the city administration of Mazar-i-Sharif to commemorate his memory.