Кушербаев алимент тўламаяпти деган иддаолар ортидан судга тортилди
Расул Кушербаевдан вояга етмаган фарзанди учун алимент ундириш бўйича суд жараёни 15 август куни бўлиб ўтади. Собиқ депутат ушбу масала бўйича ҳозирча жамоатчиликка изоҳ бергани йўқ.
Фуқаролик ишлари бўйича Яккасарой туманлараро судида собиқ депутат, Экология вазири маслаҳатчиси Расул Кушербаевга нисбатан алимент ундириш бўйича даъво иши юритувга қабул қилинди. Суд мажлиси 2025 йил 15 август куни соат 16:00га белгиланган.
Олий суд матбуот котиби Азиз Абидовнинг маълумот беришича, 2023 йил 5-октабрда туғилган М.К. исмли вояга етмаган қиз фарзандининг моддий таъминоти учун Кушербаев даромадининг ¼ қисмини алимент сифатида тўлаб бориши белгиланган.
Ижтимоий тармоқларда тарқалган маълумотларга кўра, аризачи Ш.И. ногирон аёл бўлиб, Кушербаев билан 2022 йилда танишганини, ундан фарзанд дунёга келтирганини билдирган. Уларнинг шаръий никоҳда бўлганини айтган аёл собиқ депутатни моддий ёрдам бермаётгани, ҳатто қарз ва кредитларини ўзига юкламоқчи бўлганликда айбламоқда.
Кушербаев ҳозирча бу масала бўйича оммага расмий изоҳ бергани йўқ. Бироқ илгари ижтимоий тармоқларда билдирган баъзи баёнотлари, жумладан “Гендер тенглигига тупуриб қўйдим” каби сўзлари кенг муҳокамаларга сабаб бўлган эди.
'Саудиядан Ислом цивилизацияси марказида намойиш этиш учун ноёб артефактлар олиб келинди'ning rasmi
Саудиядан Ислом цивилизацияси марказида намойиш этиш учун ноёб артефактлар олиб келинди
Экспонатлар 2025 йил сентябридан 2026 йил март ойигача Ўзбекистонда намойиш этилади.
'Пойтахтнинг 5 та кўчасида автомобиллар учун белгиланган тезлик 80 км/соатгача оширилиши мумкин'ning rasmi
Жамият 12.08.2025 18:18
Пойтахтнинг 5 та кўчасида автомобиллар учун белгиланган тезлик 80 км/соатгача оширилиши мумкин
Ташаббус тирбандлик, йўл-транспорт ҳодисаларининг олдини олиш, ҳаракат хавфсизлигини таъминлаш ҳамда йўловчиларга қулайлик яратиш мақсадида илгари сурилмоқда.
'ТДТУ: “Талабалар мажбуран ҳарбий ҳудудга юборилаётгани ҳақидаги хабар асоссиз”'ning rasmi
Жамият 12.08.2025 16:53
ТДТУ: “Талабалар мажбуран ҳарбий ҳудудга юборилаётгани ҳақидаги хабар асоссиз”
Тошкент давлат тиббиёт университети ижтимоий тармоқларда тарқалган “талабалар мажбуран ҳарбий ҳаракатлар ҳудудига юборилмоқда” деган хабарни рад этди.
'Ноқонуний диний таълим учун жавобгарлик жорий қилиниши айтилди'ning rasmi
Жамият 12.08.2025 15:14
Ноқонуний диний таълим учун жавобгарлик жорий қилиниши айтилди
Вояга етмаганларга ноқонуний ва диний ташкилотларнинг рухсатисиз диний таълим берганлар 3 йилгача озодликдан маҳрум қилиниши мумкин.
'Ўзбекистонликлар асосан неча ёшдан оила қуришаётгани маълум бўлди'ning rasmi
Жамият 12.08.2025 15:00
Ўзбекистонликлар асосан неча ёшдан оила қуришаётгани маълум бўлди
2025 йилнинг январь-июнь ойларида ФҲДЁ органларида республика бўйича 95 275 та никоҳ ҳолатлари қайд этилган.

Kusherbayev was taken to court over claims of not paying alimony.
The court proceedings for alimony collection for Rasul Kusherbaev's underage child will take place on August 15. The former deputy has not yet provided any public comments on this matter.
The Yakkasaroy Interdistrict Court for Civil Cases has accepted a lawsuit for alimony collection against former deputy and advisor to the Minister of Ecology, Rasul Kusherbaev. The court hearing is scheduled for August 15, 2025, at 16:00.
According to Supreme Court press secretary Aziz Abidov, Kusherbaev has been ordered to pay one-fourth of his income as alimony for the financial support of his underage daughter, M.K., born on October 5, 2023.
Information circulating on social networks indicates that the plaintiff, Sh.I., is a disabled woman who claims to have met Kusherbaev in 2022 and had a child with him. The woman, who alleges they were in a religious marriage, accuses the former deputy of failing to provide financial support and even attempting to burden her with his debts and loans.
Kusherbaev has not yet made any official public statements regarding this matter. However, some of his past remarks on social networks, including statements like "I spat on gender equality," have sparked widespread debate.
Image of 'In Surkhandarya, a "gas station" exploded.'
In Surkhandarya, a "gas station" exploded.
The cause of the spark and the damage is currently being determined.
Image of 'Rare artifacts were brought from Saudi Arabia to be displayed at the center of Islamic civilization.'
Rare artifacts were brought from Saudi Arabia to be displayed at the center of Islamic civilization.
The exhibits will be displayed in Uzbekistan from September 2025 to March 2026.
Image of 'In 5 streets of the capital, the speed limit for cars can be increased up to 80 km/h.'
Society 12.08.2025 18:18
In 5 streets of the capital, the speed limit for cars can be increased up to 80 km/h.
The initiative is being advanced to prevent traffic accidents, ensure road safety, and create convenience for passengers.
Image of 'TDTU: "The report about students being forcibly sent to military zones is unfounded"'
Society 12.08.2025 16:53
TDTU: "The report about students being forcibly sent to military zones is unfounded"
Tashkent State Medical University denied the news circulating on social networks that "students are being forcibly sent to the military operations zone."