Энди Россияда мигрантлар таксичилик қила олмайдими?
Россиянинг йирик шаҳарларидан бири бўлган Санкт-Петербургда таксопаркларга патент асосида фаолият юритадиган чет элликларни ишга олиш тақиқланган. Бу ҳақда шаҳар матбуот хизмати хабар берди.
Қайд этилишича, енгил автомобилларни ижарага олган муҳожирларга тегишли.
“Ушбу қарор таксичилик соҳасида хизматлар сифати ва хавфсизлигини ошириш ва Россия Федерацияси фуқаролари учун қўшимча иш ўринлари яратишга қаратилган. Амалдаги меҳнат муносабатларини якунлаш ҳамда ўз фаолиятини амалга ошириш учун янги ходимларни жалб қилиш имконини берувчи 3 ойлик ўтиш даври назарда тутилган”,— дейилади хабарда.
Маълумот учун, Россияда чет эл фуқаросининг патенти – бу мамлакат ҳудудида қонуний ишлаш ҳуқуқини берувчи ҳужжатдир.
Бундан ташқари, аввалроқ Россия Давлат Думаси депутатлари мигрантларнинг хорижга юборадиган пул маблағларига чеклов қўйишни таклиф қилганди.
Ушбу таклифга кўра, агар мигрант ўз расмий даромадидан ортиқча миқдорда пул жўнатмоқчи бўлса, у даромадларини тасдиқловчи молиявий декларацияни тақдим этиши лозим.

In one of Russia's largest cities, St. Petersburg, the hiring of foreigners working in taxi parks on the basis of a patent has been banned. This was reported by the city's press service.
It is noted that this applies to migrants who rent light vehicles.
"This decision is aimed at improving the quality and safety of services in the taxi industry and creating additional jobs for citizens of the Russian Federation. A three-month transition period is envisaged, allowing for the termination of current labor relations and the hiring of new employees to carry out activities," the report states.
For reference, a patent for foreign citizens in Russia is a document granting the right to work legally in the country.
Additionally, earlier, deputies of the Russian State Duma proposed imposing restrictions on the amount of money migrants send abroad.
According to this proposal, if a migrant wishes to send an amount exceeding their official income, they must submit a financial declaration confirming their income.