Юрий Дудь давлатга хиёнат қилишда гумон қилинмоқда
Россиялик таниқли журналист Юрий Дудьга нисбатан “давлатга хиёнат” моддаси бўйича текширув бошланиши мумкин. Бу ҳақда ТАСС ахборот агентлиги ёзмоқда.
“Юрий Дудьнинг ҳаракатлари Жиноят кодексининг 275-моддаси – давлатга хиёнат – аломатларига эга бўлиши мумкин. Узоқ муддатли озодликдан маҳрум этиш жазоси кўзда тутилган”, – дейилади хабарда.
Агар журналистга нисбатан юқорида келтирилган моддага асос иш қўзғатилса у 20 йилгача қамоқ жазоси билан жазоланади.
Маълум қилинишича, бу баёнот Дуднинг АҚШнинг Россиядаги собиқ элчиси Майкл Маcфол билан олиб борган интервьюси эълон қилинганидан кўп ўтмай пайдо бўлган. Аммо Дуд мазкур ҳолатга ҳануз жавоб бергани йўқ.
Эслатиб ўтамиз, аввалроқ Россия ҳукумати Дудьни “хорижий агент” деб эълон қилган, сўнгра у мазкур мақом билан боғлиқ мажбуриятларни бажармаганликда айбланган эди. Журналистга нисбатан ҳибсга олиш буйруғи чиқарилган ва у халқаро қидирувга берилган.
Журналист Россиянинг Украинага бостириб кирганидан сўнг, 2022 йилда Испанияга кўчиб ўтган эди. Сўнгги йилларда у бир неча бор расмий босимларга учраган.
2023 йил ноябрь ойида Виктория ва Вадим Тсигановлар билан интервьюсидан сўнг, унга нисбатан “армияни обрўсизлантириш” бўйича текширув ўтказилган, 2022 йил ёзида эса “гей-пропаганда” моддаси бўйича жаримага тортилган.
'Франциянинг Фаластинни тан олиш қарори нимани англатади?'ning rasmi
Дунё Бугун 11:12
Франциянинг Фаластинни тан олиш қарори нимани англатади?
Макроннинг Фаластинни давлат сифатида эътироф этиш тўғрисидаги қарори келажакда маълум оқибатларга олиб келиши мумкин.

Russian journalist Yuri Dud may face an investigation under the article of "treason against the state." This was reported by the TASS news agency.
"Yuri Dud's actions may contain signs of Article 275 of the Criminal Code – treason against the state. The punishment involves long-term deprivation of liberty," the report states.
If a case is initiated against the journalist under the aforementioned article, he could face up to 20 years in prison.
According to reports, this statement appeared shortly after Dud published an interview with the former U.S. ambassador to Russia, Michael McFaul. However, Dud has not yet responded to the situation.
It should be noted that earlier, the Russian government declared Dud a "foreign agent," and later he was accused of failing to fulfill obligations related to this status. An arrest warrant was issued for the journalist, and he was placed on an international wanted list.
The journalist moved to Spain in 2022 after Russia's invasion of Ukraine. In recent years, he has faced several official pressures.
In November 2023, after his interview with Victoria and Vadim Tsiganov, an investigation was launched against him for "discrediting the army," and in the summer of 2022, he was fined under the "gay propaganda" article.