Хитойда пора олган амалдор ўлимга ҳукм қилинди
Хитойнинг Чжухай шаҳар суди 24 июнь куни порахўрликда айбланган Дай Даожинни ўлим жазосига ҳукм қилди. У Хунан провинцияси Халқ сиёсий маслаҳат кенгаши собиқ раис ўринбосари бўлиб, 15 миллион доллардан ортиқ ноқонуний бойлик орттирганликда айбланди. Бу ҳақда “Zamon.uz” хабар бермоқда.
Суд ҳукмига кўра, ҳукм ижроси икки йилга кечиктирилган, бу муддатдан сўнг у умрбод қамоқ билан алмаштирилиши мумкин. Шунингдек, Дай Даожин сиёсий ҳуқуқлардан умрбод маҳрум этилди ва мол-мулки мусодара қилинди.
У хизмат мавқейидан фойдаланган ҳолда ўзи ёки қариндошлари орқали 107 миллион юандан ортиқ (14,9 миллион доллар) пора олгани аниқланган. Унинг ноқонуний даромадлари давлат хазинасига олиб қўйилади.
Хитой раҳбари Си Сзинпин коррупцияга қарши кураш доимий давом этишини таъкидлаб, партияда бундай жиноятларга ҳеч қачон тоқат қилинмаслигини айтган.

An official convicted of bribery in China has been sentenced to death.
The Zhuhai city court in China sentenced Dai Daojin to death on June 24 for bribery. He was the former vice-chairman of the Hunan Provincial People's Political Consultative Conference and was accused of amassing illegal wealth of more than 15 million dollars. This was reported by “Zamon.uz” here.
According to the court's decision, the execution of the sentence is suspended for two years, after which it can be replaced with life imprisonment. Dai Daojin was also deprived of political rights for life and his property was confiscated.
It was found that he had accepted bribes amounting to more than 107 million yuan (14.9 million dollars) through his position or relatives. His illegal earnings will be confiscated to the state treasury.
The leader of China, Xi Jinping, has emphasized that the fight against corruption will continue and that such crimes will never be tolerated within the party.