6 aprel kuni davlat rahbari soliq organlari faoliyatini isloh qilishga oid taqdimot bilan tanishib, so‘nggi ikki yilda soliq bazasi kengaygani hisobiga budjet tushumlari iqtisodiyot o‘sishidan tezroq ortayotgani qayd etildi.
Bu natijalarni Xalqaro valyuta jamg‘armasi ham e’tirof etgani ta’kidlandi. Yig‘ilishda raqamli tahli va sun’iy intellekt asosida “aqlli” nazorat tizimini joriy etib, joriy yilda budjetga qo‘shimcha 30 trillion so‘m tushum ta’minlash, bozorlar va savdo majmualarini to‘liq raqamlashtirish, P2P operatsiyalarni monitoring qilish hamda norasmiy bandlikni rasmiylashtirish ustuvor vazifa sifatida belgilandi.
Shuningdek, soliq ma’murchiligini soddalashtirish va tadbirkorlar uchun qulay hamda adolatli soliq muhitini yaratish bo‘yicha topshiriqlar berildi.

On April 6, the head of state familiarized himself with a presentation on reforming the activities of tax authorities. It was noted that over the past two years, budget revenues have been growing faster than economic growth due to the expansion of the tax base.
It was emphasized that these results have also been recognized by the International Monetary Fund. The meeting identified as priority tasks: implementing an "intelligent" control system based on digital analysis and artificial intelligence to provide an additional 30 trillion soums in budget revenues this year; fully digitalizing markets and shopping complexes; monitoring P2P operations; and formalizing informal employment.
Instructions were also given to simplify tax administration and create a convenient and fair tax environment for entrepreneurs.