Shavkat Mirziyoyev Qallibek Kamolov vafoti munosabati bilan hamdardlik bildirdi.
Shavkat Mirziyoyev atoqli davlat va jamoat arbobi, mehnat faxriysi Qallibek Kamolovning vafoti munosabati bilan hamdardlik bildirdi.
'Shavkat Mirziyoyev Qallibek Kamolov vafoti munosabati bilan hamdardlik bildirdi.'ning rasmi
Qayd etilishicha, Qallibek Kamolov 1926 yil 18 martda Qoraqalpog‘istonning Taxtako‘pir tumanida tug‘ilgan. 1955 yilda Nukus davlat universitetini tamomlagan. Mehnat faoliyati davomida Qoraqalpog‘iston Respublikasi yoshlar qo‘mitasi kotibi, Vazirlar Kengashi raisining o‘rinbosari, Nukus shahar ijroiya qo‘mitasi raisi kabi lavozimlarda ishlagan.
Shuningdek, u kommunal xo‘jaligi vaziri, yo‘l transporti va avtomobil yo‘llari vaziri, partiya qo‘mitasi kotibi vazifalarida faoliyat yuritgan. 1959–1963 yillarda Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi raisi, 1963–1984 yillarda esa partiya qo‘mitasining birinchi kotibi sifatida hududni ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirishga munosib hissa qo‘shgan.
Ta’ziya xatida ta’kidlanishicha, Qallibek Kamolov boy tajribasi, yuqori insoniy fazilatlari va Vatanga sadoqati bilan el-yurt qalbidan chuqur joy olgan. Uning rahbarligida Qoraqalpog‘istonda qishloq xo‘jaligi, sanoat va ishlab chiqarish sohalari rivojlantirilgan, aholi turmush darajasini yaxshilash bo‘yicha salmoqli ishlar amalga oshirilgan.
So‘nggi yillarda u Qoraqalpog‘iston Respublikasi nuro‘nlar jamoat kengashi raisi sifatida faoliyat yuritib, keksalarni qo‘llab-quvvatlash va yoshlarni milliy qadriyatlarga hurmat ruhida tarbiyalash ishlarida faol ishtirok etgan.
Qallibek Kamolov davlat va xalq oldidagi xizmatlari uchun “Shuhrat” medali va “El-yurt hurmati” ordeni bilan taqdirlangan.

According to records, Kallibek Kamolov was born on March 18, 1926, in the Takhtakupir district of Karakalpakstan. He graduated from Nukus State University in 1955. During his career, he worked in positions such as Secretary of the Youth Committee of the Karakalpakstan Republic, Deputy Chairman of the Council of Ministers, and Chairman of the Nukus City Executive Committee.
He also served as Minister of Communal Services, Minister of Road Transport and Highways, and Secretary of the Party Committee. From 1959 to 1963, as Chairman of the Council of Ministers of the Karakalpakstan Republic, and from 1963 to 1984, as First Secretary of the Party Committee, he made a significant contribution to the socio-economic development of the region.
The condolence message emphasizes that Kallibek Kamolov, with his rich experience, high human virtues, and devotion to the Motherland, earned a deep place in the hearts of the people. Under his leadership, agriculture, industry, and production sectors were developed in Karakalpakstan, and substantial work was carried out to improve the living standards of the population.
In recent years, he served as Chairman of the Council of Public Veterans of the Karakalpakstan Republic, actively participating in supporting the elderly and educating the youth in the spirit of respect for national values.
Kallibek Kamolov was awarded the "Shukhrat" medal and the "El-Yurt Hurmati" order for his services to the state and people.