Isroil AQSh bilan yangi 10 yillik xavfsizlik kelishuvi bo‘yicha muzokaralarga tayyorgarlik ko‘rmoqda. Bu haqda 27 yanvar kuni Financial Times xabar berdi. Qayd etilishicha, kelgusi haftalarda bo‘lib o‘tishi kutilyotgan muzokaralarda Isroil qurol-yarog‘ savdosini kengaytirish hamda qo‘shma harbiy va mudofaa dasturlarini rivojlantirishni maqsad qilgan.
Isroil Harbiy va mudofaa vazirligining sobiq bosh moliyaviy maslahatchisi Gil Pinchasning ta’kidlashicha, hamkorlik faqat moliyaviy yordam bilan cheklanib qolmasligi kerak. Uning so‘zlariga ko‘ra, har yili AQSh tomonidan ajratiladigan 3,3 milliard dollarlik harbiy yordam kelajakda qisqartirilishi mumkin.
Ma’lumot o‘rnida, 2016 yilida AQSh va Isroil o‘rtasida 2028 yil sentyabrigacha amal qiladigan 10 yillik memorandum imzolangan bo‘lib, unga ko‘ra Isroilga jami 38 milliard dollarlik harbiy yordam ajratilishi belgilangan. Shuningdek, Isroil bosh vaziri Binyamin Netanyaxu yaqin o‘n yillikda mamlakatning AQSh harbiy yordamiga qaramligini kamaytirish rejalari borligini bildirgan.

Israel is preparing for negotiations on a new 10-year security agreement with the United States. This was reported by the Financial Times on January 27. It is noted that the negotiations, expected to take place in the coming weeks, aim for Israel to expand arms trade and develop joint military and defense programs.
According to Gil Pinchas, former chief financial advisor of the Israeli Ministry of Defense, cooperation should not be limited to just financial aid. He stated that the annual $3.3 billion in military aid allocated by the US could be reduced in the future.
For reference, in 2016, the US and Israel signed a 10-year memorandum valid until September 2028, which stipulates a total of $38 billion in military aid to Israel. Additionally, Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu has indicated that there are plans to reduce the country's dependence on US military aid in the coming decade.