Ukraina va Rossiya pravoslav Pasha bayrami munosabati bilan joriy etilgan qisqa muddatli o‘t ochishni to‘xtatish kelishuvini yuzlab marta buzishda bir-birini ayblamoqda.
Ukraina harbiylari ma’lum qilishicha, Rossiya kuchlari shanba kuni soat 16:00 da boshlangan sulhdan buyon 2 299 ta qoidabuzarlik sodir etgan.
Rossiya Mudofaa vazirligi esa Ukraina kuchlari 1 971 ta qoidabuzarlikka yo‘l qo‘yganini, jumladan Dnepropetrovsk viloyatida uchta qarshi hujum urinishi bo‘lganini bildirdi.
Ukraina prezidenti Vladimir Zelenskiy avvalroq mamlakat kuchlari sulh davrida Rossiya hujumlariga "simmetrik" javob berishini aytgan va Pasha bayramini "tinchlik davri" deb atagan.
U sulhni bayramdan keyin ham uzaytirishga umid bildirgan, biroq Rossiya bu taklifni rad etib, hujumlar dushanba kuni qayta boshlanishini ma’lum qilgan.
Ukraina harbiylari ma’lumotiga ko‘ra, Rossiya qo‘shinlari 28 ta hujum amalga oshirgan va qariyb 2 mingta dron zarbasi bergan, ammo bomba va raketalardan foydalanmagan.
Sum viloyatida esa Rossiya droni tez yordam mashinasiga urilib, uch nafar tibbiyot xodimi jarohatlangan.
Rossiya tomoni Ukraina Pokrovsk yo‘nalishi va Dnepropetrovsk viloyatidagi Otradnoye hududiga kechasi uchta hujum uyushtirilganini ma’lum qildi.

A citizen floating in the "Bo'zsu" canal was rescued.
First medical aid was provided to an unconscious man at the scene of the incident, and his life was saved.
Image of 'A citizen floating in the "Bo'zsu" canal was rescued.'
On June 19, a man who fell into the water flow of the "Bo'zsu" canal passing through the territory of Chirchiq city in Tashkent region was rescued by rescuers of the Ministry of Emergency Situations.
According to the Ministry, around 13:00, rescuers conducting preventive surveillance in the "Sharq" neighborhood noticed a citizen floating motionless along the canal.
After that, rescuers immediately entered the water and brought him to the shore. The man, who was unconscious, received first aid at the scene, and his life was saved.
According to current information, the citizen's condition has improved.
It was determined that he fell into the canal due to carelessness. Because he did not know how to swim, the strong water current quickly swept him away. Additional investigative work is being carried out regarding the incident.