Oʻzbekiston armiyasi Markaziy Osiyoda yetakchilikni qoʻlga kiritdi
Global Firepower tuzgan yangilangan harbiy qudrat indeksida O‘zbekiston Qurolli kuchlari o‘z mavqeini sezilarli darajada mustahkamlagan. 145 ta davlat qamrab olingan ro‘yxatda mamlakat 53-o‘ringa chiqib, Markaziy Osiyo bo‘yicha eng yuqori natijani qayd etdi. Bu haqda podrobno.uz xabar beradi.
Global Firepowerning 2026 yilgi reytingiga ko‘ra, O‘zbekiston o‘tgan yilga nisbatan besh pog‘ona yuqorilagan va 58-o‘rindagi Qozog‘istondan o‘zib ketgan.
Reytingda O‘zbekistonning muhim ustunliklaridan biri safarbarlik salohiyati sifatida ko‘rsatilgan. 36,5 mln aholi orasida qariyb 16 mln kishi harbiy xizmatga yaroqli deb baholanadi. Qurolli kuchlarda taxminan 120 ming harbiy xizmatchi xizmat qiladi, ularning asosiy qismi quruqlik qo‘shinlariga to‘g‘ri keladi.
Armiya texnik ta’minoti ham yuqori ko‘rsatkichlarga ega: 470 ta tank va 8 692 ta zirhli texnika mavjud. Artilleriya yo‘nalishida, jumladan, 177 ta o‘ziyurar artilleriya qurilmasi qayd etilgan bo‘lib, bu ko‘rsatkich bo‘yicha O‘zbekiston dunyoda 23-o‘rinda turadi.
Harbiy havo kuchlari tasarrufida 159 ta uchish texnikasi bor, shundan 101 tasi vertolyotlar. Zarba beruvchi aviatsiyaga alohida e’tibor qaratilgani ta’kidlanadi: 34 ta zarba vertolyoti O‘zbekistonga usbu parametr bo‘yicha global reytingda 20-o‘rinni ta’minlagan.
Umuman olganda, qo‘shinlar tuzilmasi va ko‘rsatkichlar O‘zbekistonning Markaziy Osiyoda harbiy yetakchi sifatidagi pozitsiyini kuchaytirdi. Mintaqadagi o‘rinlar: O‘zbekiston — 53, Qozog‘iston — 58, Turkmaniston — 78, Tojikiston — 100, Qirg‘iziston — 109.
Jamiyat Bugun 16:03
'DHX va IIV hamkorligida jinoyatchilikka qarshi o‘tkazilgan tezkor tadbirda 8 kishi qo‘lga tushdi'ning rasmi
Jamiyat Bugun 15:28
DHX va IIV hamkorligida jinoyatchilikka qarshi o‘tkazilgan tezkor tadbirda 8 kishi qo‘lga tushdi
Respublikaning 6 hududida o‘tkazilgan tezkor tadbirda narkotik va psixotrop dori savdosi bilan shug‘ullanuvchilardan tortib, xonadonida qimorxona tashkil qilgan “biznesmen” ham qo‘lga olindi.
'“Bunday muhim tadbir 37 yilda birinchi marta o‘tkazilyapti” - Prezident'ning rasmi
“Bunday muhim tadbir 37 yilda birinchi marta o‘tkazilyapti” - Prezident
Davlat rahbari videoselektor yig‘ilishi so‘ngida barcha yurtdoshlarimizni ro‘yxatga olishda faol ishtirok etishga chaqirdi.

In the updated military strength index compiled by Global Firepower, Uzbekistan's Armed Forces have significantly strengthened their position. In the list covering 145 states, the country rose to 53rd place, recording the highest result in Central Asia. podrobno.uz reports on this.
According to Global Firepower's 2026 ranking, Uzbekistan has risen by five positions compared to last year and has overtaken Kazakhstan, which is in 58th place.
One of Uzbekistan's key advantages highlighted in the ranking is its manpower availability. Out of a population of 36.5 million, nearly 16 million people are assessed as fit for military service. Approximately 120,000 servicemen serve in the Armed Forces, with the majority belonging to the ground forces.
The army's technical equipment also has high indicators: there are 470 tanks and 8,692 armored vehicles. In the artillery direction, 177 self-propelled artillery units are noted, placing Uzbekistan 23rd in the world by this indicator.
The military air forces possess 159 aircraft, of which 101 are helicopters. Special attention is drawn to attack aviation: 34 attack helicopters have secured Uzbekistan 20th place globally in this parameter.
Overall, the structure and indicators of the armed forces have reinforced Uzbekistan's position as a military leader in Central Asia. Regional rankings: Uzbekistan — 53, Kazakhstan — 58, Turkmenistan — 78, Tajikistan — 100, Kyrgyzstan — 109.