Polsha Rossiyaning so'nggi bosh konsulxonasini yopdi
Polsha G'dansk shahrida joylashgan Rossiya Federatsiyasining so'nggi bosh konsulxonasi o'z faoliyatini to'xtatdi.
'Polsha Rossiyaning so'nggi bosh konsulxonasini yopdi'ning rasmi
Bu qaror Varshavа tomonidan Rossiya bilan munosabatlar keskinlashgani oqibatida qabul qilindi.
Polsha Tashqi ishlar vaziri Radoslav Sikorski ma'lumotiga ko'ra, Rossiyaning Gdanskdagi bosh konsulxonasiga berilgan faoliyat ruxsatnomasi bekor qilingan.
Bu konsulxona Polsha hududida Rossiyaning faqat qolgan konsullik vakolatxonalaridan biridir va uning yopilishi bilan Rossiyaning barcha bosh konsulxonalari Polshada faoliyatini to'xtatgan.
Varshavа qarorni mamlakatda sodir bo'lgan temir yo'l diversiyalari bilan bog'liq ravishda qabul qilgani haqida ma'lumot bergan, Moskva esa bu qadamni "beasos va dushmanona" deb ta'riflagan.
Eslatib o'tamiz, Polsha avvalroq Rossiyaning Poznan va Krakovdagi bosh konsulxonalarini ham yopgan edi, shu tariqa endi faqat Varshavadagi elchixonaning konsullik bo'limi orqali xizmat ko'rsatiladi.

This decision was made as a result of the sharp deterioration of relations with Russia by Warsaw.
According to Polish Foreign Minister Radosław Sikorski, the activity permit for Russia's Consulate General in Gdańsk has been revoked.
This consulate was one of the only remaining Russian consular offices on Polish territory, and with its closure, all Russian consulates general have ceased operations in Poland.
Warsaw stated that the decision was made in connection with railway sabotage acts occurring in the country, while Moscow described this step as "groundless and hostile."
We recall that Poland had previously also closed Russia's Consulates General in Poznań and Kraków, so now services will be provided only through the consular section of the embassy in Warsaw.