Yunusoboddagi bog'ni "yo'q" deb ko'rsatgan ekologiya bo'limi rahbari jazolandı
Yunusobod tumani 4-mavze "Adolat" mahallasidagi yer maydoni haqida berilgan noto‘g‘ri ma’lumot yuzasidan Ekologiya vazirligi tomonidan bir oy oldin xizmat tekshiruvi tayinlangan edi. "Daryo" ixtiyorida mavjud hujjatga ko‘ra, tekshiruv natijasida tuman ekologiya bo‘limi boshlig‘i X. Abdurasulov intizomiy javobgarlikka tortildi.
Ma’lum bo‘lishicha, AQSh elchixonasi bilan chegaradosh ushbu maydon 2015–2016 yillarda fuqarolar tashabbusi bilan hashar yo‘li bilan bog‘ga aylantirilgan. Qarovsiz yer sanoat chiqindilaridan tozalanmagan, 350 ta yuk mashinasida tuproq to‘kilgan va taxminan 1500 ta manzarali hamda mevali ko‘chatlar ekilgan.
2025 yil 24 yanvarda tuman Ekologiya bo‘limi tomonidan amalga oshirilgan xatlovda bog‘dagi 850 ga yaqin daraxt "Yashil bog‘" platformasiga kiritilgan.
Shunga qaramay, oradan bir oy o‘tib – 6 mart kuni – bo‘lim boshlig‘i X. Abdurasulov Toshkent shahar ekologiya boshqarmasiga ushbu yer "bo‘sh" ekani, daraxtlar mavjud emasligi haqida ijobiy xulosa taqdim etgan. Mazkur xulosa asosida maydon auktsion savdolariga chiqarilgan.
Xizmat tekshiruvi yakunlariga ko‘ra, X. Abdurasulovga hayfsan e’lon qilindi va o‘rtacha oylik ish haqining 30 foizi miqdorida jarima belgilandi.
'O'zbekistondan chiqishda QQSni naqd qaytarish tizimi joriy etiladi'ning rasmi
Jamiyat Bugun 16:06
O'zbekistondan chiqishda QQSni naqd qaytarish tizimi joriy etiladi
'Prezident Mirabbos Mirzaahmedov vafoti munosabati bilan hamdardlik bildirdi'ning rasmi
Jamiyat Bugun 14:31
Prezident Mirabbos Mirzaahmedov vafoti munosabati bilan hamdardlik bildirdi
'Sindorov va Yoʻqubboyev Jahon kubogi yarim finaliga yoʻl oldi'ning rasmi
Sindorov va Yoʻqubboyev Jahon kubogi yarim finaliga yoʻl oldi
Go‘ada o‘tayotgan FIDE Jahon kubogi–2025 chorak finalida Javohir Sindorov va Nodirbek Yo‘qubboyev raqiplarini mag‘lub etdi va tarixda ilk bor ikki o‘zbek shaxmatchisi bir vaqtning o‘zida yarim finalga chiqdi.
'Buxoroda 35 ming dollarga simob sotgan shaxslar qo‘lga olindi'ning rasmi
Buxoroda 35 ming dollarga simob sotgan shaxslar qo‘lga olindi
DHX va huquqni muhofaza qiluvchi idoralar hamkorligida o‘tkazilgan tezkor tadbir davomida Buxoro viloyatida 343 gramm simobni 35 ming AQSH dollariga sotmoqchi bo‘lgan ikki fuqaro qo‘lga olindi.
'“Otalar so‘zi” boshlovchisi vafot etdi'ning rasmi
Jamiyat Bugun 08:26
“Otalar so‘zi” boshlovchisi vafot etdi
Bu haqda jurnalist Sevdo Niyozova o‘zining Facebook sahifasida yozdi.
'Rossiyada odam oʻldirgan oʻzbekistonlikka 1 yil shartli jazo tayinlandi'ning rasmi
Jamiyat 19.11.2025 19:56
Rossiyada odam oʻldirgan oʻzbekistonlikka 1 yil shartli jazo tayinlandi
Moskva viloyatida qor-soqov erkakni kaltaklab o‘ldirgan o‘zbekistonlik migrant yengillatilgan ayblov asosida 1 yil shartli jazo oldi.

A service check was appointed by the Ministry of Ecology a month ago regarding the false information provided about the land plot in the "Adolat" mahalla, 4th quarter, Yunusabad district. According to the documents available to "Daryo", as a result of the check, the head of the district ecology department, Kh. Abdurasulov, was held disciplinarily liable.
It is known that this plot, adjacent to the US Embassy, was turned into a garden through a community work (hashar) initiative by citizens in 2015-2016. The neglected land was cleared of industrial waste, soil was poured from about 350 trucks, and approximately 1,500 ornamental and fruit saplings were planted.
On January 24, 2025, in an act carried out by the District Ecology Department, nearly 850 trees in the garden were registered on the "Yashil Bog" (Green Garden) platform.
Despite this, a month later — on March 6 — the department head, Kh. Abdurasulov, submitted a positive conclusion to the Tashkent City Ecology Management stating that this land was "empty" and that the trees did not exist. Based on this conclusion, the plot was put up for auction sales.
According to the results of the service check, a reprimand was declared against Kh. Abdurasulov and a fine amounting to 30 percent of his average monthly salary was imposed.