Ehtiyojmand oilalarga isitish mavsumi uchun 21,1 mlrd so‘m kompensatsiya to‘landi — IHMA
'Ehtiyojmand oilalarga isitish mavsumi uchun 21,1 mlrd so‘m kompensatsiya to‘landi — IHMA'ning rasmi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2025 yil 2 apreldagi PQ-134-son qaroriga asosan 2025/2026 yil isitish mavsumida aholining ehtiyojmand qatlamiga 1 million so‘mdan bir martalik moddiy yordam ehtiyojmand oilalarga etkazilmogda.
Ushbu topshiriq ijrosini ta’minlash maqsadida 1 million 162 mingdan ortiq ehtiyojmand oilalar ro‘yxati shakllantirildi.
Bir martalik moddiy yordam to‘lash uchun 1,2 trillion so‘mlik mablag‘ tijorat bankiga to‘liq moliyalashtirib berildi.
30 oktyabr kuni plastik kartasi bor aholiga butun summa o‘tkazib berildi. Bank plastik kartasi bo‘lmaganlarga oilalarga naqd pul ko‘rinishida "sayyor kassalar" tomonidan pullar to‘lab berilmogda.
O‘tgan davrda kompensatsiya to‘lash uchun kelib tushgan 1,7 million arizalar ko‘rib chiqildi va bazaviy me’yordan ortiq iste’mol qilgan 362 ming oilalarga 21,1 milliard so‘m kompensatsiya to‘lovlari to‘landi.
Ma’lumot uchun, o‘tgan yili 444 ming oila kompensatsiya olish uchun murojaat qilgan, shundan 208 mingtasiqa 23,3 milliard so‘m (faqatgina isitish davri noyabr-fevral oylari uchun) kompensatsiya to‘lovlari to‘lab berilgan.
Jamiyat 17.11.2025 21:51
'Yanvar-oktyabr oylarida 62 mingdan ortiq iste'molchi qarzdorlik sabab suvdan uzilgan'ning rasmi
Jamiyat 17.11.2025 21:16
Yanvar-oktyabr oylarida 62 mingdan ortiq iste'molchi qarzdorlik sabab suvdan uzilgan
Ushbu holatlarning eng ko'pi, ya'ni 70 foizi Toshkent shahriga to'g'ri keladi.
'Vazirlik Surxondaryodagi 38,5 mlrd soʻmlik qoidabuzarlik holatiga izoh berdi'ning rasmi
Jamiyat 17.11.2025 20:01
Vazirlik Surxondaryodagi 38,5 mlrd soʻmlik qoidabuzarlik holatiga izoh berdi
Qurilish vazirligi Antikorruptsiya anıqlagan 38,5 mlrd so‘mlik tenderdagı qoidabuzarlik yuzasidan rasmiy ma’lumot berdi. Unga ko‘ra...

21.1 billion soums in compensation were paid to needy families for the heating season — ICMA
Image of '21.1 billion soums in compensation were paid to needy families for the heating season — ICMA'
Based on the President of the Republic of Uzbekistan's Resolution No. PQ-134 dated April 2, 2025, a one-time financial assistance of 1 million soums is being delivered to needy families from the population's needy stratum for the 2025/2026 heating season.
To ensure the execution of this task, a list of over 1 million 162 thousand needy families was formed.
Funds amounting to 1.2 trillion soums were fully financed to the commercial bank for the payment of the one-time financial assistance.
On October 30, the full amount was transferred to the population who have plastic cards. For those without bank plastic cards, funds are being paid to families in cash by "mobile cash desks".
During the past period, 1.7 million applications received for compensation payments were reviewed, and compensation payments totaling 21.1 billion soums were made to 362 thousand families who consumed above the baseline norm.
For reference, last year 444 thousand families applied to receive compensation, of which 23.3 billion soums (only for the November-February heating period) in compensation payments were made to 208 thousand of them.