Navoiy shahridagi 4-maktabning 2-sinf o‘quvchisi Muhammadali Yusupov ingliz tilidan B2 darajadagi milliy sertifikatni qo‘lga kiritdi.
Bu haqda viloyat Maktabgacha va maktab ta’limi boshqarmasi ma’lum qildi. Qayd etilishicha, Muhammadali 8 yoshda bo‘lib, shu tariqa u yosh toifasida mazkur sertifikatni qo‘lga kiritish bo‘yicha rekord qayd etdi.
Ma’lumot uchun, oliy ta’lim muassasalariga kirishda chet tilidan B2 sertifikatiga ega abiturientlarga maksimal ball beriladi.
Shuningdek, umumta’lim maktablarida faoliyat yuritayotgan xorijiy til o‘qituvchilari uchun ham kamida B2 darajadagi milliy yoki unga tenglashtirilgan xalqaro sertifikat talab etiladi. Ushbu talab 2026 yil 1 yanvardan kuchga kirishi rejalashtirilgan edi, biroq ayrim sabablar tufayli 2026–2027 o‘quv yili boshigacha uzaytirildi.

Muhammadali Yusupov, a second-grade student of school No. 4 in Navoi city, received a national certificate of B2 level in the English language.
This was reported by the regional Department of Preschool and School Education. It is noted that Muhammadali is 8 years old, thus setting a record for obtaining this certificate in his age category.
For reference, applicants with a B2 certificate in a foreign language receive the maximum score when entering higher education institutions.
Also, foreign language teachers working in general education schools are required to have at least a B2 level national or equivalent international certificate. This requirement was planned to come into force on January 1, 2026, but due to some reasons, it was extended until the beginning of the 2026–2027 academic year.