O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 30-oktyabr kuni Samarqand shahrida bo‘lib o‘tadigan Ta’lim, fan va madaniyat masalalari bo‘yicha Birlashgan Millatlar Tashkiloti (UNESCO) Bosh konferensiyasining 43-sessiyasining ochilish marosimida ishtirok etadi.
Bosh konferensiyaning tarixiy sessiyasi qirq yil ichida birinchi marta UNESCOning Parijdagi qarorgohidan tashqarida o‘tkazilmoqda. Bunday keng ko‘lamli xalqaro forumning Samarqandda o‘tkazilishi O‘zbekistonning tashkilot g‘oyalari va qadriyatlariga sodiqligi, shuningdek, tinchlik, o‘zaro anglashuv va barqaror taraqqiyot yo‘lidagi global muloqotni rivojlantirishga faol hissa qo‘shishga qat’iy intilishining yorqin tasdig‘i bo‘ladi.
Ushbu muhim sessiya doirasida ta’lim, fan, madaniyat, ekologiya, texnologiya va kommunikatsiya sohalaridagi asosiy masalalarni muhokama qilishga bag‘ishlangan 150 dan ortiq turli shakldagi tadbirlar o‘tkazilishi rejalashtirilgan.
Bunday nufuzli xalqaro tadbir dunyoning eng qadimiy va ulug‘vor shaharlaridan birida tashkil etilgani o‘ziga xos ramziy ma‘noga ega. Bu jahon hamjamiyatining O‘zbekistonga bo‘lgan yuqori ishonchi, uning madaniyatlararo muloqot g‘oyalarini ilgari surish, tarixiy-madaniy asrab-avaylash va gumanitar hamkorlikni rivojlantirish borasidagi nufuzi hamda faolligi tobora ortib borayotganidan dalolat beradi.
Tadbirda 200 dan ziyod davlat va xalqaro tashkilotlardan yuqori darajadagi delegatsiyalar, jumladan, Serbiya Respublikasi Prezidenti Aleksandr Vuchich, Slovakiya Respublikasi Prezidenti Peter Pellegrini, UNESCO Bosh direktori Odri Azule va boshqa faxriy mehmonlar ishtirok etadi.
UNESCO Birlashgan Millatlar Tashkilotining ixtisoslashtirilgan muassasasi bo‘lib, 1945 yilda ta’lim, fan, madaniyat va kommunikatsiyalar sohasida xalqaro hamkorlikni rivojlantirish orqali tinchlik hamda xavfsizlikni mustahkamlash maqsadida tashkil etilgan.
O‘zbekiston Respublikasi 1993 yilda UNESCOning to‘la huquqli a’zosi bo‘ldi. 1996 yilda Toshkentda tashkilotning vakolatxonasi ochilgani mamlakatimizning ushbu nufuzli xalqaro tuzilma bilan hamkorligi va ko‘p qirrali sherikligini mustahkamlashda muhim bosqich bo‘ldi.
'UNESCO Bosh direktori Prezident tomonidan “Do‘stlik” ordeni bilan taqdirlandi'ning rasmi
Siyosat Bugun 16:59
Siyosat Bugun 14:44
'Prezidentining tegishli farmonlari bilan Ravshan G‘ulomov, Obid Hakimov, Aziz Mag‘rupov yangi lavozimga tayinlandi'ning rasmi

On October 30, the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev will take part in the opening ceremony of the 43rd session of the UNESCO General Conference on Education, Science and Culture in Samarkand.
The historic session of the General Conference is being held outside UNESCO's headquarters in Paris for the first time in forty years. Hosting such a large-scale international forum in Samarkand will be a clear confirmation of Uzbekistan's commitment to the ideals and values of the organization, as well as its firm desire to actively contribute to the development of global dialogue on the path of peace, mutual understanding, and sustainable development.
Within the framework of this important session, it is planned to hold more than 150 events of various formats dedicated to discussing key issues in the fields of education, science, culture, ecology, technology, and communication.
Holding such an influential international event in one of the world's most ancient and magnificent cities has a special symbolic meaning. It testifies to the high level of trust of the world community in Uzbekistan and the growing influence and activity of the country in promoting intercultural dialogue, preserving historical and cultural heritage, and developing humanitarian cooperation.
The event will be attended by high-level delegations from more than 200 countries and international organizations, including President of the Republic of Serbia Aleksandar Vučić, President of the Slovak Republic Peter Pellegrini, UNESCO Director-General Audrey Azoulay, and other distinguished guests.
UNESCO is a specialized agency of the United Nations, established in 1945 to strengthen peace and security by developing international cooperation in the fields of education, science, culture, and communications.
The Republic of Uzbekistan became a full member of UNESCO in 1993. The opening of the organization's representative office in Tashkent in 1996 was an important step in strengthening our country's cooperation and multifaceted partnership with this influential international structure.