Bu bo‘yicha Yaponiyalik olimlar ma’lumot berdi.
O‘z ishlarida olimlar CRISPR/Cas9 genomini tahrirlash texnologiyasidan foydalanib, uni faqat xromosomaning “qo‘shimcha” nusxasini maqsadli olib tashlash uchun moslashtirdi.
“Daun sindromi” inson hujayralarida 21-xromosomaning ikkita o‘rniga uchta nusxasi mavjud bo‘lganda yuzaga keladi. Qo‘shimcha genetik material tug‘ma yurak nuqsonlaridan tortib, o‘rganish va nutqda qiyinchiliklarga qadar keng ko‘lamli kasalliklarni keltirib chiqaradi.
Tadqiqotchilar CRISPR/Cas9 molekulalari faqat trisomik xromosomani maqsad qilib, qolganlarini yolg‘iz qoldiradigan yondashuvni ishlab chiqdi. Laboratoriyada o‘stirilgan hujayralarni tahrirlashda ular qo‘shimcha xromosomaning to‘liq yo‘qolishiga erishdi.
Shundan so‘ng gen ekspressiyasi normallashdi: asab tizimining rivojlanishi bilan bog‘liq genlar faollashdi va metabolizm uchun mas’ul genlarning faolligi pasaydi. Bundan tashqari, hujayralar tezroq o‘sib, bo‘linishni boshladi.

Scientists in Japan have developed a method to treat Down syndrome. This was reported by the scientific journal PNAS Nexus here.
A research group at Mie University in the country developed a procedure that allows the removal of the extra chromosome 21, which causes Down syndrome.
In their work, the scientists used the CRISPR/Cas9 genome editing technology and adapted it to selectively remove only the "extra" copy of the chromosome.
Down syndrome occurs when human cells have three copies of chromosome 21 instead of the usual two. The additional genetic material leads to a wide range of disorders, from congenital heart defects to learning and speech difficulties.
The researchers developed an approach where CRISPR/Cas9 molecules target only the trisomic chromosome, leaving the others untouched. In editing lab-grown cells, they achieved complete elimination of the extra chromosome.
Subsequently, gene expression normalized: genes related to nervous system development became active, while the activity of genes responsible for metabolism decreased. Additionally, the cells began to grow and divide more rapidly.