O‘zbekistondagi ayrim oilaviy poliklinikalarda tibbiyot xodimlari 1 iyuldan faqat to‘liq stavkada ishlaydi. Bu haqda prezidentning 19 maydagi farmonida belgilandi.
Farmonga ko‘ra, 2025 yil 1 iyuldan quyidagi hududlarda tajriba-sinov tariqasida sog‘liqni saqlash tizimini tashkil etishning yangi modeli (tajriba-sinov loyihasi) joriy qilinadi:
- Qoraqalpog‘iston Respublikasi Chimboy tumani;
- Andijon viloyati Asaka tumani;
- Buxoro viloyati G‘ijduvon tumani;
- Jizzax viloyati G‘allaorol tumani;
- Qashqadaryo viloyati Kitob tumani;
- Navoiy viloyati Xatirchi tumani;
- Namangan viloyati Chortoq tumani;
- Samarqand viloyati Samarqand shahri hamda Bulung‘ur va Ishtixon tumanlari;
- Surxondaryo viloyati Denov tumani;
- Sirdaryo viloyati Sirdaryo tumani;
- Toshkent viloyati Yangiyo‘l shahri;
- Farg‘ona viloyati Quva tumani;
- Xorazm viloyati Shovot tumani.
2026 yil 1 yanvardan esa Samarqand viloyatining barcha tuman (shahar)larida ushbu tajriba-sinov loyihasi joriy qilinadi.
Tajriba-sinov loyihasi doirasida:
- oilaviy poliklinikalarda tibbiyot xodimlari faqat to‘liq stavkada faoliyat yuritadi;
- aholiga oilaviy shifokorni erkin tanlash huquqi beriladi.
- tuman (shahar) tibbiyot birlashmalari negizida tuman (shahar) sog‘liqni saqlash bo‘limlari tashkil etiladi;
- oilaviy poliklinikalarda aholiga tibbiy yordam ko‘rsatuvchi oilaviy shifokor, pediatr, akusher-ginekolog va tashxislash xizmatlarini ko‘rsatuvchi mutaxassislar, shuningdek, autsorsing asosida stomatologiya xizmati yo‘lga qo‘yiladi;
- oilaviy poliklinikadan 10 kilometrdan uzoq masofada joylashgan mahalla fuqarolar yig‘inlarida yashovchi aholi uchun tibbiyot xodimlarining sayyor tibbiy xizmati yo‘lga qo‘yiladi.
Shuningdek, aholiga tibbiy xizmatlar davlat budjeti mablag‘lari hisobidan qoplanadigan tibbiy yordamning kafolatlangan hajmlari doirasida oilaviy shifokor yoki tibbiyot brigadasining yo‘llanmasi asosida bepul ko‘rsatiladi (shoshilinch va tez tibbiy yordam ko‘rsatish bundan mustasno).
Kafolatlangan paketga kiritilmagan qo‘shimcha tibbiy yordam hamda oilaviy shifokor yoki tibbiyot brigadasi yo‘llanmasi mavjud bo‘lmasdan to‘g‘ridan to‘g‘ri murojaat qilingan fuqarolarga tibbiy yordam pullik asosda ko‘rsatiladi.

Medical workers in certain family clinics in Uzbekistan will work only full-time from July 1. This was specified<="" a>="" in="" the="" president's="" decree="" of="" may="" 19.<="" span><="" p="">
specified<="" a>="" in="" the="" president's="" decree="" of="" may="" 19.<="" span><="" p="">According to the decree, from July 1, 2025, a new model of health care system organization (pilot project) will be implemented on a pilot basis in the following areas:
specified<="" a>="" in="" the="" president's="" decree="" of="" may="" 19.<="" span><="" p="">- Republic of Karakalpakstan, Chimboy district;
- Andijan region, Asaka district;
- Bukhara region, Gijduvan district;
- Jizzakh region, Gallaorol district;
- Kashkadarya region, Kitab district;
- Navoiy region, Khatirchi district;
- Namangan region, Chortoq district;
- Samarkand region, the city of Samarkand, and Bulungur and Ishtikhon districts;
- Surkhandarya region, Denov district;
- Sirdarya region, Sirdarya district;
- Tashkent region, Yangiyul city;
- Fergana region, Quva district;
- Khorezm region, Shovot district.
From January 1, 2026, this pilot project will be implemented in all districts (cities) of the Samarkand region.
Within the scope of the pilot project:
- medical workers in family clinics will work only full-time;
- the population is given the right to freely choose a family doctor;
- district (city) health departments will be established based on district (city) medical associations;
- family clinics will provide family healthcare services, including family doctor, pediatrician, obstetrician-gynecologist, and diagnostic services specialists, as well as outsourced dental services;
- mobile medical services will be organized for the population living more than 10 kilometers away from a family clinic.
Additionally, medical services within the guaranteed volume of medical care covered by state budget funds will be provided free of charge based on the referral of a family doctor or a medical team (emergency and urgent medical care are exceptions).
Additional medical assistance not included in the guaranteed package and medical assistance provided to citizens who apply directly without the referral of a family doctor or a medical team will be provided on a paid basis.