Ijtimoiy tarmoqlarda fuqarolar tomonidan xarid qilinib, pishirilgan “Sag‘bon” nomi ostida sotilayotgan sosiska ichidan qurt chiqqani aks etgan video xabarlar tarqaldi va ko‘plab muhokamalarga sabab bo‘ldi. Mazkur holat yuzasidan Sanitariya-epidemiologiya qo‘mitasi Toshkent shahar boshqarmasi ma’lumot berdi.
Qayd etilishicha, holatga oydinlik kiritish maqsadida boshqarmaning Olmazor tumani bo‘limi tomonidan “Sag‘bon” kolbasa va kolbasa mahsulotlari ishlab chiqarish korxonasida Biznes ombudsman bilan kelishilgan holda kuchaytirilgan tekshiruv ishlari olib borilgan.
Tekshiruv davomida korxonada go‘sht va go‘sht mahsulotlarini saqlash, qayta ishlash jarayonida Sanitariya qoida va me’yorlariga amal qilgan holda ish olib borilayotgani, kolbasa mahsulotlarini tayyorlash uchun olib kelinadigan go‘sht mahsulotlari tekshiruvdan o‘tgan holda keltirilishi hamda tayyor mahsulotlar to‘liq sovutish tizimiga ega bo‘lgan omborxonalarda saqlanayotgani ma’lum bo‘lgan.
Shuningdek, ba’zi jihozlarning foydalanilishiga qarab tamg‘alanmagani, 7 nafar xodimning tibbiy ko‘rik kitobchalari mavjud emasligi hamda ishchi xodimlarning ust-bosh kiyimlari zaxirasi yaratilmagani bois korxona rahbariga nisbatan ma’muriy bayonnoma rasmiylashtirilgan.
“Qayd etish kerakki, korxonada mahsulotlarni tayyorlash va saqlash qoidalarida rioya qilinayotgani bois u yerda mahsulot sifatiga salbiy ta’sir qiluvchi omil mavjud emas. Shu bois videodagi holatga do‘konlarda sosiska mahsulotlarini to‘g‘ri sharoitda saqlanmagani uning sifati buzilishiga sabab bo‘lganini ma’lum qilamiz”, deyiladi xabarda.

Reports have spread on social networks about a video showing worms coming out of sausages, branded as “Sağbon”, that were bought and cooked by citizens, causing numerous discussions. The Sanitary and Epidemiological Committee of Tashkent city has provided information on this issue.
It has been noted that in order to clarify the situation, the Olmazor district branch of the committee has conducted an intensified inspection of the “Sağbon” sausage and sausage products manufacturing plant in agreement with the Business Ombudsman.
During the inspection, it was found that the enterprise operates in compliance with sanitary rules and standards during the storage and processing of meat and meat products, the meat products brought for the preparation of sausages undergo inspection, and the ready products are stored in warehouses equipped with a full cooling system.
Furthermore, due to some equipment not being tagged according to its usage, the absence of medical examination booklets for 7 employees, and the lack of a reserve of workwear for the workers, an administrative protocol was issued against the head of the enterprise.
“It should be noted that due to the observance of the rules of preparing and storing products at the enterprise, there are no factors negatively affecting the quality of the products. Therefore, we inform that the condition shown in the video could have been caused by the improper storage conditions of sausage products in the stores, leading to deterioration in their quality,” the report states.