Endi sun’iy intellekt ishlatilgan filmlar ham “Oscar” uchun kurasha oladi
Sinema San’atlari va ilmiy Akademiyasi (Academy of Motion Picture Arts and Sciences) tomonidan e’lon qilingan yangi qoidalarga ko‘ra, sun’iy intellekt (SI) texnologiyasi qo‘llanilgan filmlar ham endilikda “Oscar” mukofotlari uchun nomzod bo‘lishi mumkin.
Ma’lum qilinishicha, 2025-yildan boshlab kuchga kiradigan ushbu yangi tartibga ko‘ra, SI ishtirokida yaratilgan filmlar ham muayyan shartlarga javob bersa, mukofotlarga da’vogarlik qilishi mumkin.
Biroq g‘oliblarni aniqlashda hakamlar hay’ati filmda inson ijodining qanchalik ishtirok etganiga alohida e’tibor qaratadi.
Shuningdek, Akademiya yangi qoida sifatida hay’at a’zolariga final bosqichida ovoz berish huquqiga ega bo‘lishlari uchun barcha nomzod filmlarni to‘liq tomosha qilishni majburiy qilib belgiladi.
Ma’lumot uchun, joriy yilda 97-marta o‘tkazilgan Oscar taqdirlash marosimida “Eng yaxshi operatorlik ishi” va “Eng yaxshi erkak roli” kabi yo‘nalishlarda g‘olib bo‘lgan The Brutalist filmi tarkibida sun’iy intellektdan foydalanilgani bois jamoatchilik tanqidiga uchragan edi.
Eslatib o‘tamiz, 2023-yilda Gollivud aktyorlari va ssenariy mualliflari sun’iy intellekt ularning ish o‘rniga o‘tib ketishi mumkinligidan xavotirlanib, ish ta’minoti yuzasidan olib borilgan muzokaralar natijasiz yakunlangach, norozilik sifatida ommaviy ish tashlashga chiqqan edi.

Now even films using artificial intelligence can compete for an Oscar.
However, when determining the winners, the jury pays special attention to how much human creativity is involved in the film.
Image of 'Now even films using artificial intelligence can compete for an Oscar.'
According to the new rules announced by the Academy of Motion Picture Arts and Sciences, films using artificial intelligence (AI) technology can now also be nominated for Oscar awards.
It is reported that according to this new procedure, which will come into force from 2025, films created with the participation of AI can also claim awards if they meet certain conditions.
Also, the Academy, as a new rule, made it mandatory for all candidate films to be watched in full so that jury members could vote in the final stage.
For information, "The Brutalist," which won in categories such as "Best Cinematography" and "Best Actor" at the 97th Academy Awards this year, was criticized by the public for its use of artificial intelligence.
Recall that in 2023, Hollywood actors and screenwriters went on a mass strike in protest after negotiations on job security ended without results, fearing that artificial intelligence could transfer to their workplace.