London yaqinidagi mashhur Grinvich rasadxonasi qurilishida ajdodlarimizning ilmiy yutuqlari, jumladan, Mirzo Ulug‘bekning kashfiyotlari muhim o‘rin tutgan. Bu ilmiy muassasa 1675 yilda ingliz qiroli Karl II tashabbusi bilan dengizchilar uchun koordinatlarni aniqlash maqsadida barpo etilgan. Rasadxonada nolinchi meridian aniqlangan bo‘lib, aynan shu hududda "Grinvich vaqti" atamasi vujudga kelgan.
Mirzo Ulug‘bekning “Ziji jadidi Ko‘ragoniy” asari va uning maktabiga tegishli usturlob Grinvich rasadxonasida ilmiy ishlar uchun asos bo‘lgan. Ushbu qo‘lyozma Samarqandda yozilgan va shogirdi Ali Qushchi tomonidan Istanbulga olib kelingan.  U Samarqanddan ko‘plab asarlar, rasadxonada ishlatilgan asbob-uskunalarni, demakki ushbu qo‘lyozmani ham o‘zi bilan Istanbulga olib kelgan bo‘lishi mumkin.
Islom sivilizatsiyasi markazi Axborot xizmati xabariga ko‘ra, Markaz direktori Firdavs Abduxoliqov boshchiligidagi delegatsiya Oksford Islom tadqiqotlari markaziga tashrifi davomida ushbu qo‘lyozma bilan tanishgan.
"Qo‘lyozma hoshiyasidan o‘rin olgan lotin tilidagi qaydlar esa, ingliz olimi Jon Grivz (1602-1652) ga tegishli. Biz O‘zbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi delegatsiyasi bilan Oksfordga borganimizda bu qo‘lyozma bilan ham tanishdik. Bodlean kutubxonasi Sharq qo‘lyozmalari bo‘limi kuratori Nikolas Kontovasning aytishicha, Grivz o‘sha yilning aprelida Usmoniylar poytaxtida ingliz savdogari va konsuli Piter Uaytning ko‘magida Ali Qushchi Samarqanddan keltirgan qo‘lyozmalarni, astronomik asboblarga ham ega bo‘ladi va Londonga qaytadi. Ular orasida misrlik olim Ptolomeyning “Almagest” asari sharhi - Abdurahmon as-Sufiyning “Qo‘zg‘almas yulduzlar tasviri haqida kitob” asari, Mirzo Ulug‘bekning “Ziji jadidi Ko‘ragoniy” asari, sharqona usturlob ham bo‘lgan", —  dedi Firdavs Abduxoliqov.
Jon Grivz Ulug‘bekning asari asosida Sharq taqvimlarini o‘rganib, Yerning Quyosh atrofidagi harakatini aniqlagan. U Ulug‘bek taqvimi Yuliy Sezar kalendaridan aniq va mukammal ekanini isbotlab, yangi taqvimni joriy etishni taklif qilgan.
Grinvich rasadxonasi jahon miqyosida ilmiy vaqt va koordinat tizimining asosi bo‘lib, bu yutuqlarda Mirzo Ulug‘bekning asarlari va maktabiga tegishli ulkan ilmiy hissa mujassam.

The Greenwich Observatory and the great scientific legacy of Mirzo Ulugbek.
The construction of the famous Greenwich Observatory near London significantly incorporates the scientific achievements of our ancestors, including the discoveries of Mirzo Ulugbek. This scientific institution was established in 1675 by the initiative of the English King Charles II with the purpose of determining coordinates for sailors. The observatory determined the location of the Prime Meridian, and it is in this area that the term "Greenwich Mean Time" originated.
The work "Ziji Jadidi Kuragoniy" by Mirzo Ulugbek and the astrolabe associated with his school have served as a basis for scientific research at the Greenwich Observatory. This manuscript was written in Samarkand and brought to Istanbul by his disciple Ali Qushji.  It is possible that he also brought numerous works and instruments used in the observatory from Samarkand to Istanbul, including this manuscript.
According to the news service of the Islamic Civilization Center, the delegation led by the Center's director Firdavs Abdukholiqov, during their visit to the Oxford Center for Islamic Studies, got acquainted with this manuscript.
"The notes in Latin on the margin of the manuscript belong to the English scientist John Greaves (1602-1652). When we, the delegation from the Islamic Civilization Center of Uzbekistan, visited Oxford, we also got acquainted with this manuscript. According to Nicholas Kontovas, curator of the Bodleian Library's Eastern Manuscripts section, in April of that year, with the help of Peter Wyatt, an English merchant and consul in the Ottoman capital, Greaves acquired manuscripts and astronomical instruments brought by Ali Qushji from Samarkand and returned to London. Among them were the commentary on Ptolemy's "Almagest", the book "On the Description of the Fixed Stars" by Abd al-Rahman al-Sufi, Mirzo Ulugbek's "Ziji Jadidi Kuragoniy", and an oriental astrolabe," — said Firdavs Abdukholiqov.
John Greaves studied the Eastern calendars based on Ulugbek's work and determined the movement of the Earth around the Sun. He proved that Ulugbek's calendar was more accurate and complete than the Julian calendar of Julius Caesar and proposed the adoption of a new calendar.
The Greenwich Observatory serves as the foundation for the global scientific time and coordinates system, embodying the substantial scientific contribution of Mirzo Ulugbek's works and his school.