Навоий вилоятининг Томди, Конимех ва Хатирчи туманларида ўтказилган тезкор тадбирларда фуқаролар томонидан олтинни ноқонуний қазиб олиш ҳолатлари фош этилди. . Бу ҳақда Иқтисодий жиноятларга қарши курашиш департаменти хабар берди.
Хусусан, Томди туманида “Бессопан” саноат майдони ҳудудидан таркибида умумий баҳоси 569,8 млн сўмлик 315,1 грамм олтин моддаси бўлган 5,2 тонна маъданли тошлар қазиб олинаётган вақтда шахслар ушланди. Конимех ва Хатирчи туманларида эса фуқаролар қум ва тошдан олтин ажратиб олиш билан шуғулланиб келгани аниқланди.

Illegal gold mining cases have been identified in Navoi.
During rapid operations conducted in the Tomdi, Konimekh, and Khatirchi districts of Navoi region, cases of illegal gold extraction by citizens were uncovered. This was reported by the Department for Combating Economic Crimes.
In particular, in the Tomdi district, individuals were apprehended while extracting 5.2 tons of ore stones containing 315.1 grams of gold substance, with a total estimated value of 569.8 million soums, from the territory of the "Bessopan" industrial site. In the Konimekh and Khatirchi districts, it was found that citizens had been engaged in separating gold from sand and stones.