Фарғонада муҳандис 10 минг доллар пора талаб қилган вақтида ушланди
“Энергосавдо” филиали муҳандиси жаримани камайтириб бериш эвазига 10 минг доллар сўраб, пулни олаётган вақтида қўлга олинди.
'Фарғонада муҳандис 10 минг доллар пора талаб қилган вақтида ушланди'ning rasmi
“Ҳудудий электр тармоқлари” АЖнинг “Энергосавдо” филиали Фарғона бўлинмаси муҳандиси ўз хизмат мавқеидан фойдаланиб, Ўзбекистон туманида яшовчи фуқарога нисбатан расмийлаштирилган далолатнома бўйича ҳисобланган 1,8 миллиард сўм жаримани 210 миллион сўмга тушириб беришни ваъда қилган.
У бунинг эвазига 10 минг АҚШ доллари талаб қилган.
Давлат хавфсизлик хизмати ҳамда Иқтисодий жиноятларга қарши курашиш департаменти ходимлари томонидан ўтказилган тезкор тадбирда муҳандис сўралган пулнинг 9 минг долларини учинчи шахс орқали олаётган вақтида ушланган.
Ҳозирда унга нисбатан жиноят иши қўзғатилиб, “қамоқ” эҳтиёт чораси қўлланилган. Тергов ҳаракатлари давом этмоқда.
Фуқароларга шу каби ҳолатларга дуч келганда ДХХнинг 1520 қисқа рақамига мурожаат қилиш тавсия этилди. Шахсий маълумотлар махфийлиги кафолатланади.
'Самарқандда кадастр ходими, Сурхондарёда собиқ солиқчи пора билан ушланди'ning rasmi
Жиноят 09.03.2026 02:41
Самарқандда кадастр ходими, Сурхондарёда собиқ солиқчи пора билан ушланди
Давлат хавфсизлик хизмати ва Бош прокуратура ҳузуридаги Департамент ҳамкорлигида ўтказилган тезкор тадбирларда кадастр ходими ва собиқ солиқ инспекторининг ноқонуний ҳаракатлари фош этилди.

An engineer from the Fergana branch of the "Energosavdo" subsidiary of "Regional Electric Networks" JSC, exploiting his official position, promised a citizen living in the Uzbekistan district to reduce a 1.8 billion soum fine calculated under an officially documented violation report to 210 million soum.
In exchange, he demanded 10 thousand US dollars.
During an urgent operation conducted by officers of the State Security Service and the Department for Combating Economic Crimes, the engineer was caught while receiving 9 thousand dollars of the requested money through a third party.
A criminal case has now been initiated against him, and "arrest" as a preventive measure has been applied. Investigative actions are ongoing.
Citizens who encounter such situations are advised to contact the SSS at the short number 1520. The confidentiality of personal information is guaranteed.