Маълум қилинишича, Самарқанд вилояти Пастдарғом туманида Давлат кадастрлари палатаси филиалининг кадастр муҳандиси фуқарога тегишли 2 сотих ер майдонининг кадастр паспортини давлат рўйхатидан ўтказиб бериш эвазига 2,5 минг доллар олган вақтида қўлга олинган.
Ҳолат юзасидан унга нисбатан Жиноят кодексининг 168-моддаси 3-қисми “в” банди ҳамда 211-моддаси 1-қисми билан жиноят иши қўзғатилиб, қамоқ эҳтиёт чораси қўлланилган.
Шунингдек, Сурхондарё вилоятида ўтказилган тезкор тадбирда Шеробод тумани давлат солиқ инспекциясининг собиқ бош инспектори иқтисодий судда кўрилаётган иш доирасида фермер хўжалигининг эгалик ҳуқуқини тиклаб бериш эвазига 10 миллион сўм олган вақтида ашёвий далиллар билан ушланган.
Мазкур ҳолат юзасидан ҳам Жиноят кодексининг 168-моддаси 3-қисми “в” банди билан жиноят иши қўзғатилиб, гумонланувчига нисбатан қамоқ эҳтиёт чораси қўлланилган.

It is reported that in the Pastdargom district of the Samarkand region, a cadastral engineer of the State Cadastre Chamber branch was caught red-handed while receiving 2.5 thousand dollars in exchange for registering the cadastral passport of a 2-sot plot of land belonging to a citizen in the state register.
Regarding this case, a criminal case has been initiated against him under Part 3, paragraph "v" of Article 168 and Part 1 of Article 211 of the Criminal Code, and detention as a preventive measure has been applied.
Furthermore, during an operational event conducted in the Surkhandarya region, the former chief inspector of the Sherobod district state tax inspectorate was caught red-handed with material evidence while receiving 10 million soums in exchange for restoring the ownership rights of a farm in a case being considered by an economic court.
Regarding this case as well, a criminal case has been initiated under Part 3, paragraph "v" of Article 168 of the Criminal Code, and detention as a preventive measure has been applied against the suspect.