У олдиндан 230 минг доллар ва 840 млн сўм олган вақтида ушланган.
Давлат хавфсизлик хизмати маълум қилишича, Сирдарё вилоятида яшовчи, 1973 йилда туғилган хусусий тадбиркор Пешку тумани ҳудудидаги олтин ва бошқа қимматбаҳо металларга эга ер майдонини мансабдор танишлари орқали аукцион савдоларида олиб беришни ваъда қилган. Эвазига у Шофиркон туманида яшовчи фуқародан 600 минг доллар талаб қилган.
ДХХнинг Бухоро вилояти бўйича бошқармаси ҳамда Иқтисодий жиноятларга қарши курашиш департаменти ходимлари томонидан ўтказилган тезкор тадбирда у муқаддам фирибгарлик жинояти учун бир неча бор судлангани аниқланган. Гумонланувчи 230 минг доллар ва 840 млн сўмни олган пайтида ашёвий далиллар билан ушланган.
Ҳолат юзасидан унга нисбатан Жиноят кодексининг 25-168-моддаси 4-қисми “а” банди ва 28-211-моддаси 3-қисми “а” банди билан жиноят иши қўзғатилиб, “қамоқ” эҳтиёт чораси қўлланилган.

An entrepreneur who intended to sell land for 600 thousand dollars was arrested.
In the Peshku district of the Bukhara region, an entrepreneur who intended to sell 290 hectares of state reserve land for 600 thousand US dollars was detained.
He was caught while receiving 230 thousand dollars and 840 million soums in advance.
According to the State Security Service, a private entrepreneur born in 1973, residing in Syrdarya region, promised to provide a land plot containing gold and other precious metals in the Peshku district through his official acquaintances in auction trades. In exchange, he demanded 600 thousand dollars from a citizen living in Shofirkon district.
During an urgent operation conducted by the employees of the Bukhara regional department of the SSS and the Department for Combating Economic Crimes, it was established that he had been convicted several times for the crime of fraud. The suspect was caught with material evidence while receiving 230 thousand dollars and 840 million soums.
Regarding the case, a criminal case has been initiated against him under Part 4, paragraph "a" of Article 168 and Part 3, paragraph "a" of Article 211 of the Criminal Code, and the preventive measure of "detention" has been applied.