Тиббиёт йўналишида ҳам "Зулфия" мукофотини бериш таклиф қилиняпти
Тиббиёт йўналишида алоҳида ютуқларга эришган иқтидорли қизларни Зулфия номидаги давлат мукофоти билан тақдирлаб боришни йўлга қўйиш таклиф қилинмоқда.
'Тиббиёт йўналишида ҳам "Зулфия" мукофотини бериш таклиф қилиняпти'ning rasmi
Бу бўйича Оила ва хотин-қизлар қўмитаси Зулфия номидани давлат мукофотини тиббиёт (медицина) соҳаси учун алоҳида йўналиш сифатида беришни назарда тутувчи Президент фармони лойиҳасини эълон қилди.
Лойиҳада таъкидланишича, сўнгги йилларда тиббиёт соҳасида амалга оширилаётган ислоҳотлар жараёнида ёшлар, айниқса иқтидорли хотин-қизлар фаол иштирок этиб, илмий-тадқиқот ишлари, янги даволаш усуллари, профилактика дастурлари ва инновацион тиббий технологиялар орқали соғлиқни сақлаш тизимини ривожлантиришга муносиб ҳисса қўшмоқда. Қарор лойиҳасида ана шундай ютуқларга эришган иқтидорли қизларни Зулфия номидаги давлат мукофоти билан тақдирлаб боришни йўлга қўйиш кўзда тутилмоқда.
Лойиҳада, жумладан, 1999 йил 10 июндаги "Зулфия номидаги Давлат мукофотини таъсис этиш бўйича таклифларни қўллаб-қувватлаш тўғрисида"ги ПФ-2326-сон Фармонга тегишли ўзгартиришларни киритиш ҳамда Давлат мукофоти билан тақдирлаб бориш билан боғлиқ харажатларнинг молиялаштириш манбаларини белгилаш каби масалалар ҳал қилинган.
Ўз навбатида, Оила ва хотин-қизлар қўмитасига уч ой муддатда қонунчилик ҳужжатларига ушбу Фармондан келиб чиқадиган ўзгартириш ва қўшимчалар тўғрисида Ҳукуматга таклифлар киритиши белгиланмоқда.

The Family and Women's Committee announced a draft Presidential Decree proposing to award the Zulfiya State Prize specifically for the field of medicine (medical science).
The draft emphasizes that in recent years, young people, especially talented women, have been actively participating in the ongoing reforms in the medical field, making significant contributions to the development of the healthcare system through research, new treatment methods, preventive programs, and innovative medical technologies. The draft resolution aims to establish the practice of awarding such talented girls who have achieved these successes with the Zulfiya State Prize.
The draft, among other things, resolves issues such as introducing relevant amendments to the Presidential Decree No. PF-2326 of June 10, 1999, "On Supporting Proposals for the Establishment of the Zulfiya State Prize," and defining the sources of funding for the expenses related to awarding the State Prize.
In turn, the Family and Women's Committee is tasked with submitting proposals to the Government within a three-month period regarding the changes and additions to legislative documents arising from this Decree.