Жаҳон метеорология ташкилоти тадқиқотига кўра, миллиардлаб одамлар ифлосланган ҳаводан нафас оляпти ва бу ҳар йили 4,5 миллиондан ортиқ эрта ўлимга сабаб бўлмоқда.
Мутахассисларнинг айтишича, ўрмон ёнғинларидан чиққан тутун катта ҳудудларга тарқалиб, ҳавони заҳарлайди. 2024 йилда ҳаводаги зарарли PM 2.5 заррачалари энг кўп Чили, Бразилия, Эквадор, Канада, Марказий Африка ва Сибирда қайд этилган.
Бироқ айрим ҳудудларда, хусусан Шарқий Хитой ва Европада чиқиндилар камайгани кузатилмоқда. Масалан, Шанхайда дарахт экилиши ва электр транспорт жорий этилиши натижасида ҳаво сифати яхшиланган. Шунга қарамай, ер юзасидаги озон – смогнинг асосий таркибий қисми ҳануз юқори даражада қолмоқда.

According to experts, the smoke from forest fires spreads over large areas and poisons the air.
According to a World Meteorological Organization study, billions of people are breathing polluted air, and this is causing more than 4.5 million premature deaths each year.
Experts say that smoke from forest fires spreads over large areas and poisons the air. In 2024, the highest levels of harmful PM 2.5 particles in the air were recorded in Chile, Brazil, Ecuador, Canada, Central Africa, and Siberia.
However, a decrease in pollutants has been observed in some regions, particularly in Eastern China and Europe. For example, air quality in Shanghai has improved as a result of tree planting and the introduction of electric transportation. Despite this, surface-level ozone – a key component of smog – remains at high levels.