Ободонлаштириш соҳасида ишлайдиганларнинг фарзандлари ва набираларига контракт тўлаб берилади
Ҳудудлардаги санитар тозалаш корхоналари ҳамда ободонлаштириш бошқармаларида 10 йилдан бери ишлаб келаётган ходимлар ўртасида "Табиат уйғунлиги ҳимоячиси" танлови ўтказилади.
'Ободонлаштириш соҳасида ишлайдиганларнинг фарзандлари ва набираларига контракт тўлаб берилади'ning rasmi
Бу ҳақда Экология вазирлиги маълум қилди.
Қайд этилишича, мазкур танлов Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2024 йил 16 августдаги 514-сонли қарори асосида ўтказилади.
Танловнинг навбатдаги босқичи 2025 йил 1 сентябрда бошланиб, ғолиблар 8 декабрь — Ўзбекистон Республикаси Конституцияси қабул қилинган кун арафасида аниқланади ва муносиб тақдирланади.
Ғолибларнинг давлат олий таълим муассасаларига ўқишга кирган фарзандлари ёки набираларига контракт тўлови тўлаб берилади.
Шунингдек, аҳоли орасида экологик билим ва маданиятни тарғиб қилиш, чиқиндилар билан боғлиқ ишларнинг экологик хавфсиз тизимини такомиллаштириш, соҳа фидойиларини қўллаб-қувватлаш, чиқиндиларнинг инсон саломатлиги ва атроф-муҳитга салбий таъсирининг олдини олиш ҳам мақсад қилинган.

Children and grandchildren of those working in the decontamination sector will have their contracts paid for.
A "Nature's Guardian of Harmony" competition will be held among employees who have been working for 10 years in the sanitary cleaning enterprises and landscaping departments within the districts.
Image of 'Children and grandchildren of those working in the decontamination sector will have their contracts paid for.'
The Ministry of Ecology provided information about this.
It is noted that this competition will be held on the basis of Resolution No. 514 of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan dated August 16, 2024.
The next stage of the competition will begin on September 1, 2025, and the winners will be determined and duly honored on December 8 — the eve of the day the Constitution of the Republic of Uzbekistan was adopted.
The contract fees for the education of the winners' children or grandchildren admitted to state higher education institutions will be paid.
Furthermore, the aims include promoting environmental knowledge and culture among the population, improving the environmentally safe system of waste management, supporting dedicated individuals in the field, and preventing the negative impact of waste on human health and the environment.