Кениядаги автоҳалокатда 25 киши вафот этди
Кениянинг ғарбидаги Кисуму вилоятида 8 август куни кечқурун содир бўлган йўл-транспорт ҳодисаси оқибатида камида 25 киши вафот этди.
Нянза вилояти йўл ҳаракати хавфсизлиги бошқармаси бошлиғи Питер Майнанинг маълум қилишича, қурбонлар дафн маросимига бораётган мактаб автобусидаги йўловчилар бўлган. Транспорт воситаси Кисуму айланма йўлида ҳалокатга учраган ва ағдарилган.
Майнанинг айтишича, AIC Naki High School мактабига тегишли автобус маҳаллий вақт билан соат 17:00 атрофида Какамегадан Кисуму томон кетаётганда фалокат юз берган.
Таъкидланишича, ҳайдовчи айланма йўлга яқинлашганда юқори тезликда транспорт воситасини бошқара олмай қолиб, қарама-қарши йўналишга чиқиб кетган ва ариққа қулаб тушган.
“Ҳалок бўлганлар орасида 10 нафар аёл, 10 нафар эркак ва бир нафар саккиз ойлик қизалоқ бор. Авария сабаблари ҳозирда ўрганилмоқда”, деди Питер Майна воқеа жойида журналистларга.
Шунингдек, у беш киши оғир тан жароҳати олиб, даволанаётганини, яна 15 киши, жумладан бир бола енгил жароҳатланганини қўшимча қилган.
Кения ва бутун Шарқий Африка минтақасида йўл-транспорт ҳодисалари тез-тез учрайди. Бу ҳудудларда йўллар асосан тор, йўл қопламаси ёмон аҳволда ва кўплаб чуқурларга эга.

At least 25 people died in a road traffic accident that occurred in the evening of August 8 in Kisumu County, western Kenya.
According to Nyanza Regional Traffic Police Commander Peter Maina, the victims were passengers on a school bus heading to a burial ceremony. The vehicle crashed and overturned at the Kisumu roundabout.
Maina stated that the bus, belonging to AIC Naki High School, was involved in the accident around 5:00 PM local time while traveling from Kakamega to Kisumu.
It was emphasized that the driver, approaching the roundabout at high speed, lost control of the vehicle, veered into the opposite lane, and plunged into a ditch.
"Among the deceased are 10 women, 10 men, and an eight-month-old baby girl. The causes of the accident are currently under investigation," Peter Maina told journalists at the scene.
He also added that five people sustained serious injuries and are receiving treatment, while another 15, including a child, suffered minor injuries.
Road traffic accidents are frequent in Kenya and across the wider East African region. Roads in these areas are often narrow, poorly surfaced, and riddled with potholes.