Қайси соҳаларда Face ID орқали электрон шартнома тузиш мумкин бўлади?
“Меҳнат муносабатлари ва касбга тайёрлаш тизимини такомиллаштириш ҳамда иш берувчиларни рағбатлантиришга оид қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги президент фармони қабул қилинди.
'Қайси соҳаларда Face ID орқали электрон шартнома тузиш мумкин бўлади?'ning rasmi
Ўзбекистон Республикаси президенти меҳнат муносабатлари ва касбга тайёрлаш тизимини такомиллаштириш ҳамда иш берувчиларни рағбатлантиришга оид қўшимча чора-тадбирлар тўғрисидаги фармонни қабул қилди.
Унга кўра, 2025 йил 1 сентябрдан эътиборан юқорида айтиб ўтилганидек ходимлари 50 нафаргача бўлган хизмат кўрсатиш, қишлоқ хўжалиги ва қурилиш соҳасидаги хўжалик юритувчи субъектларга ягона миллий меҳнат тизими (ЯММТ)да биометрик идентификация қилиш (Face ID) орқали электрон меҳнат шартномаларини тузиш ва бекор қилишни расмийлаштиришга рухсат берилади.
Шунингдек, давлат меҳнат инспекторлари томонидан ўтказиладиган текширувлар ҳақида ваколатли органни олдиндан хабардор қилиш тартиби бекор қилинади.
“Хавфни таҳлил этиш” тизимининг таҳлил натижаларига асосан ўтказиладиган текширувларнинг бошланиши ҳақида камида 10 иш куни олдин тадбиркорни хабардор қилиш тартиби давлат меҳнат инспекторлари томонидан ўтказиладиган текширувларга татбиқ этилмайди.

In which areas can electronic contracts be concluded using Face ID?
The presidential decree on additional measures to improve labor relations and vocational training systems and to encourage employers was adopted.
Image of 'In which areas can electronic contracts be concluded using Face ID?'
The President of the Republic of Uzbekistan has adopted a decree on additional measures to improve the labor relations and vocational training system, as well as to encourage employers.
According to it, starting from September 1, 2025, business entities with up to 50 employees in the service sector, agriculture, and construction will be allowed to formalize and terminate electronic labor contracts through biometric identification (Face ID) in the Unified National Labor System (UNLS).
Additionally, the requirement to notify the authorized body in advance about inspections conducted by state labor inspectors is abolished.
The procedure of notifying entrepreneurs at least 10 working days in advance about the start of inspections based on the results of the "Risk Analysis" system will not apply to inspections conducted by state labor inspectors.