Энди ChatGPT билан мулоқот қилганларнинг ёзишмалари ҳукуматга топширилиши мумкин. Бу ҳақида OpenAl раҳбари Сем Альтман хабар қилди.
Хабарга кўра, ChatGPT билан суҳбатлар махфийлик билан ҳимояланмаган. Шундай бўлишига қарамасдан эндиликда сунъий интеллект билан ўтказилган суҳбат ҳукумат вакилларига етиб бориши мумкин.
Бироқ буни Open Al асосчиси қуйидагича изоҳлайди: “Агар сиз ChatGPT билан энг нозик муаммоларингиз ҳақида гаплашсангиз, кейин қандайдир суд жараёни бошланса, бизни бу маълумотларни тақдим этишга мажбур қилишлари мумкин ва мен буни жуда нотўғри деб ҳисоблайман”.
Шунингдек, шифокорлар, ҳуқуқшунослар ва психотерапевтлар билан суҳбатлар профессионал сир сақланади, аммо сунъий интеллект учун бундай қоидалар ҳали мавжуд эмас. Open Al асосчисининг айтишича, сунъий интеллект билан суҳбатлар учун ҳам махфийлик концепциясини тузиш керак.
Бугунки жунда ёшлар ChatGPT платформасидан терапевт, ҳаёт мураббийи ёки муносабатлар бўйича маслаҳатчи сифатида қўлланмоқда. Бошқа эса мессенжерлардан фарқли ўлароқ, OpenAI, ChatGPT билан ёзишмаларингизни ўқий олади ҳамда компания ходимлари ушбу маълумотлардан моделни такомиллаштириш учун фойдаланди.
Маълумот учун, OpenAI сиёсатига кўра, бепул ва пуллик ChatGPT версияларидаги масофавий чатлар, хавфсизлик нуқтаи назаридан сақлаш керак бўлмаса, 30 кун ичида бутунлай ўчириб ташланади.

Is the conversation with Andy ChatGPT submitted to the government?
The conversations with lawyers and psychotherapists are kept confidential, but such rules do not yet exist for artificial intelligence.
Image of 'Is the conversation with Andy ChatGPT submitted to the government?'
Conversations with ChatGPT may be handed over to the government. OpenAI CEO Sam Altman reported this.
According to the report, chats with ChatGPT are not protected by confidentiality. Despite this, conversations with artificial intelligence can now be accessed by government officials.
However, the founder of OpenAI explains it as follows: "If you discuss your most sensitive issues with ChatGPT and some legal process begins later, they may force us to disclose this information, and I consider this very wrong."
Similarly, conversations with doctors, lawyers, and psychotherapists are professionally confidential, but such rules do not yet exist for artificial intelligence. According to OpenAI's founder, a confidentiality concept should also be established for conversations with AI.
Today, many young people use the ChatGPT platform as a therapist, life coach, or relationship advisor. Unlike messengers, OpenAI can read your conversations with ChatGPT, and company employees use this data to improve the model.
For reference, according to OpenAI's policy, remote chats in free and paid versions of ChatGPT are completely deleted within 30 days unless they need to be preserved for security reasons.