АҚШнинг собиқ президенти Дональд Трамп ўзидан аввалги давлат раҳбари Барак Обамани давлатга хиёнат қилганликда айблади. Унинг сўзларига кўра, Обама ва унинг яқин ҳамкорлари 2020-йилги президент сайловларига таъсир ўтказишга уринишган.
"Бу хиёнат эди. Улар сайловларни ўғирлашга ҳаракат қилишди. Улар сайлов жараёнини адаштиришга ҳаракат қилишди. Улар шундай ишлар қилди-ки, буни ҳатто бошқа давлатларда ҳам тасаввур қилиш қийин", — дейди Трамп Германиянинг DW нашрига берган интервьюсида. У Обамани "бош жиноятчи" деб атади.
Трамп ўз айбловларини Миллий разведка директори Тулси Габбард тайёрлаган ҳисоботга асослади. Ҳисоботда айтилишича, Обама маъмурияти Россия томонидан 2016 йилги сайловларга таъсир қилишга оид маълумотларни "сохталаштирган ва сиёсийлаштирган".
"Россияда АҚШ сайловларини бузиш нияти ҳам, имконияти ҳам бўлмаган", — дейилади Габбард хулосасида.
Бироқ CNN телеканали таъкидлашича, Габбард ҳисоботи аввалги текширувлар натижаларини инкор этмайди. Уларга кўра, Россия ҳақиқатдан ҳам Хиллари Клинтонни обрўсизлантириш ва сайловчиларга таъсир ўтказиш учун ахборот кампаниялари, киберҳужумлар каби усуллардан фойдаланган. Аммо Россия сайлов инфратузилмасини ёки овоз бериш натижаларини бевосита ўзгартиришга ҳаракат қилмаган.
Барак Обама матбуот котиби Патрик Роденбуш эса Трампнинг баёнотига жавобан шундай деди:
"Президентлик лавозимига ҳурмат сифатида биз одатда бунақа муттасил аҳмоқона ва ёлғон гап-сўзларга жавоб бермаймиз. Аммо бу сафарги даъволар шунчалик ҳақоратли ва беасоски, жавобсиз қолдириб бўлмайди".
Унинг таъкидлашича, "бундай кулгили айбловлар ҳеч қандай асосга эга эмас ва Габбард ҳисоботида ҳам Россиянинг 2016 йилда таъсир ўтказишга ҳаракат қилгани инкор этилмаган".

The translated text in English, maintaining the exact HTML structure, is:```htmlTrump accuses Obama of treason against the state```
Obama, on the other hand, called these allegations "ridiculous."
Image of 'The translated text in English, maintaining the exact HTML structure, is:```htmlTrump accuses Obama of treason against the state```'
Former US President Donald Trump has accused his predecessor Barack Obama of treason against the state. According to his words, Obama and his close associates attempted to influence the 2020 presidential elections.
"That was treason. They tried to steal the election. They tried to manipulate the election process. They did things that are hard to even imagine in other countries," Trump said in an interview with Germany's DW outlet. He called Obama a "chief criminal."
Trump based his accusations on a report prepared by National Intelligence Director Tulsi Gabbard. The report states that the Obama administration "fabricated and politicized" information regarding Russia's interference in the 2016 elections.
"Russia neither had the intent nor the capability to disrupt US elections," Gabbard's report concludes.
However, CNN emphasized that Gabbard's report does not contradict previous investigations. According to them, Russia did indeed use methods such as disinformation campaigns and cyberattacks to discredit Hillary Clinton and influence voters. However, Russia did not attempt to directly alter election infrastructure or voting results.
Barack Obama's press secretary Patrick Rodenbush responded to Trump's statement as follows:
"Out of respect for the office of the presidency, we usually do not respond to such consistently foolish and false statements. But this time, the claims are so disgraceful and baseless that they cannot go unanswered."
He emphasized that "such ridiculous accusations have no basis, and Gabbard's report does not deny Russia's attempts to influence the 2016 elections."