АҚШ президенти Дональд Трамп маъмуриятидаги энг таъсирли, аммо омма эътиборидан йироқ бўлган шахслардан бири — Серхио Горнинг аслида Тошкентда туғилгани аён бўлди. Бу ҳақда OCCRP ва Times of Malta нашрлари расмий нотариал ҳужжатларга таяниб хабар берди.
1986 йил 30 ноябрь куни Тошкентда дунёга келган Серхио Гор туғилган пайтда Сергей Гороховский деб аталган. Бу исм ҳозиргача айрим расмий ҳужжатларда, жумладан, унинг 2021 йилда Малтанинг Коспикуа шаҳрида 255 минг еврога сотиб олган уйига оид ҳужжатларда сақланиб қолган.
Йиллар давомида сир тутилган факт
Серхио Горнинг айнан қаерда туғилгани узоқ вақт сир сақланиб келинган. Ҳатто 2024 йил декабрь ойида The Washington Post уни Трампнинг “янги кадрлар сиёсати”даги “таъсирли, аммо кўзга кўринмас архитектор” деб атаган бўлса-да, унинг ватани ҳақида аниқ маълумот бера олмаган эди. Айрим манбалар уни “Малтадан чиққан муҳожир” деб таърифлаган бўлса-да, бу даъволар ҳеч қандай ҳужжатлар билан асосланмаган эди.
Эндиликда эса ишончли манбалар орқали Гор болалигининг бир қисмини Малтада ўтказгани ва у ерда 1996–1999 йилларда De La Salle Cоллегеда ўқигани маълум бўлди. Бу мактабдаги архивлар унинг туғилган санасини ҳам тасдиқлаган.
Тошкентдан Вашингтонгача
Серхио Гор АҚШга болалик чоғида кўчиб ўтган. Онаси эса Исроил фуқаролигини олиб, 1994 йилда Малтада компания ташкил этган. Айнан шу компания орқали мулк сотиб олинган ва кейинчалик бу уй Серхио Горга ўтган.
Гор сиёсий фаолиятини АҚШда бошлаб, дастлаб сенатор Ранд Пол билан ишлаган. 2020 йилда эса Доналд Трампнинг “Ғалаба молия қўмитаси”ни бошқарган. Шунингдек, у Трамп оиласига яқин бўлган Winning Team Publishing нашриётига ҳам асос солган.
Россия билан ришталар: Шубҳали сафарларми?
OCCRP манбаларига кўра, Серхио Гор бир неча бор Россияга сафар қилган. У 2018 йилда сенатор Ранд Пол билан бирга Cato Institute ташаббуси билан Москвада бўлган. Бундан ташқари, 2017 йилда ҳам у “Аэрофлот” орқали Москвага учиб келиб, эртаси куни Римга учиб кетгани қайд этилган.
Бироқ унинг адвокати Роберт Гарсон бу борадаги даъволарни рад этиб, “Бу оддий транзит сафар эди. Москвада ҳеч қандай расмий учрашув бўлмаган. Бу борадаги айбловлар — ёлғон ва туҳмат”, — дея изоҳ берган.
Ким ўзи Серхио Гор?
Жамоатчилик назаридан йироқда бўлса-да, Серхио Гор АҚШ сиёсатида муҳим ўрин тутади. Унинг Тошкентда бошланган ҳаёти бугун Вашингтондаги куч марказларига уланмоқда. Бугун журналистлар унинг сирли ўтмиши ва сиёсий таъсирини бирин-кетин очиб бермоқда.

One of the most influential yet publically unnoticed figures in the administration of US President Donald Trump — Sergio Gor, was revealed to be originally born in Tashkent. This was reported by OCCRP and Times of Malta, based on official notarial documents.
Sergio Gor, born in Tashkent on November 30, 1986, was originally named Sergey Gorokhovskiy. This name has still been preserved in some official documents, including those related to his house in Kospicua, Malta, which he bought for 255,000 euros in 2021.
A secret kept for years
The exact birthplace of Sergio Gor has been kept a secret for a long time. Even in December 2024, when The Washington Post called him Trump's "new personnel policy's influential but invisible architect," it couldn't provide exact information about his homeland. Although some sources described him as an "immigrant from Malta," these claims were not supported by any documents.
Reliable sources have now revealed that Gor spent part of his childhood in Malta and studied at De La Salle College there from 1996 to 1999. The school archives have also confirmed his date of birth.
From Tashkent to Washington
Sergio Gor moved to the US in his childhood. His mother acquired Israeli citizenship and established a company in Malta in 1994. It was through this company that property was purchased, and later, this house was passed on to Sergio Gor.
Gor began his political career in the US, initially working with Senator Rand Paul. In 2020, he managed Donald Trump's "Victory Finance Committee." He also laid the foundation for the Winning Team Publishing, a publishing house close to the Trump family.
Connections with Russia: Suspicious trips?
According to OCCRP sources, Sergio Gor traveled to Russia several times. In 2018, he was in Moscow with Senator Rand Paul on an initiative by the Cato Institute. Additionally, in 2017, he reportedly flew to Moscow via "Aeroflot" and left for Rome the next day.
However, his attorney, Robert Garson, has denied these claims, stating, "It was just a transit trip. There were no official meetings in Moscow. These accusations are false and defamatory," he explained.
Who is Sergio Gor?
Despite being away from the public eye, Sergio Gor plays a significant role in US politics. His journey that began in Tashkent now extends to the power centers in Washington. Today, journalists are gradually uncovering his mysterious past and political influence.