Россия Озарбайжонга ҳеч қачон таҳдид қилмаган ва таҳдид ҳам қилмайди. Бу ҳақда Россия Президентининг матбуот котиби Дмитрий Песков баёнот берди.
Песковнинг таъкидлашича, расмий Москва ва Боку ўртасидаги муносабатларга путур етказишга уриниш ортида Украина ҳукумати турибди.
“Россия Озарбайжонга таҳдид қилгани йўқ. Екатеринбургда ўтказилган тергов ҳаракатлари Озарбайжон фуқароларига нисбатан жиноятларни очишга қаратилган. Аммо Киев режими бу вазиятдан сиёсий мақсадларда фойдаланишга уринмоқда”, – дейди Песков.
Шунингдек, у Россияда ҳибсга олинган Озарбайжон фуқароларининг қонуний манфаатлари ҳимоя қилинишини маълум қилди.
Нега таранглик юзага келди?
Маълумотларга кўра, июнь охирида Россиянинг Екатеринбург шаҳрида 2020 йилдаги қотиллик иши доирасида озарбайжонлик фуқаролар ушланган. Рейд чоғида икки ака-ука — Сафаровлар ҳалок бўлган, яна беш киши эса ҳибсга олинган. Улар қотилликда гумон қилинмоқда.
Бундан ташқари, Озарбайжон диаспораси раҳбари Шахин Шихлинский қисқа муддатда ҳибсга олиниб, сўроқдан сўнг қўйиб юборилган. Таниқли тадбиркор Юсуф Халилов ҳам ушланган шахслар орасида.

Kremlin: "Russia has never threatened Azerbaijan."
Russia has never threatened Azerbaijan and will not threaten it. This statement was made by the Press Secretary of the President of Russia, Dmitry Peskov.
According to Peskov, the Ukrainian government is behind the attempts to damage the relations between official Moscow and Baku.
“Russia has not threatened Azerbaijan. The investigative activities carried out in Yekaterinburg are aimed at uncovering crimes against citizens of Azerbaijan. However, the Kiev regime is trying to use this situation for political purposes,” – says Peskov.
He also stated that the legal interests of Azerbaijan citizens detained in Russia are being protected.
Why did the tension arise?
According to reports, at the end of June, in the city of Yekaterinburg, Russia, Azerbaijani citizens were detained as part of an investigation into a murder case from 2020. During the raid, two brothers – the Safarovs were killed, and another five people were detained. They are suspected of murder.
Additionally, the leader of the Azerbaijani diaspora, Shahin Shikhli, was detained for a short period and then released after questioning. The well-known businessman Yusuf Khalilov was also among those detained.