Эрон Исроил фойдасига жосуслик қилишда айбланган беш кишини осиб ўлдирди. Расмий Теҳроннинг даъво қилишича, агентлар зарбалар учун координаталарни душманга узатган ва дронлар учун ускуналар импорт қилган. Бу ҳақда BBC хабар беради.
Охирги икки ҳафта ичида Эрон расмийлари 700 дан ортиқ одамни Исроил разведкаси билан алоқадорликда гумон қилиб ҳибсга олди. Эрон давлат матбуотига кўра, беш нафари аллақачон қатл этилган — улардан учтаси 25 июн куни эрталаб осилган.
Булар Теҳрон “сионистик режим агентлари” деб атайдиган Эрон ва Афғонистон фуқароларидир. Қатллар оммавийдир ва ҳукмлар тезда - "уруш режимида" чиқарилади.
Эроннинг Fars News агентлиги маълумотларига кўра, Исроил ҳужуми бошланганидан бери (13 июн) Эрон разведка хизматлари жосуслик фаолиятининг кучайганини қайд этган.
Расмийларнинг таъкидлашича, Моссад тармоғи Исроил армиясига зарбаларни тўғридан-тўғри бериш, нишонлар координаталарини узатиш, дрон компонентлари ва портловчи моддаларни ноқонуний олиб ўтишда ёрдам берган.
Терговчиларга кўра, қатл этилганлар айнан шундай операцияларда иштирок этган.
Мизан адлия агентлиги қатл этилганлардан баъзиларининг исмларини эълон қилди: Идрис Али, Азад Шожаи ва Расул Аҳмад Расул. Улар Урмияда, Туркия билан чегарага яқин жойда осиб ўлдирилган. Яна икки киши, Муҳаммад-Амин Маҳдави Шоистеҳ ва Мажид Мосайбий аввалроқ, 22 ва 23 июнь кунлари қатл этилган эди.
Уларнинг барчаси Эроннинг юқори мартабали амалдорларига суиқасд қилишда қўлланилган асбоб-ускуналарни ўтказган ёки олиб ўтгани айтилади.
Financial Times газетасининг ёзишича, жосусликда гумон қилинганларга қарши кураш учун нафақат разведка хизматлари, балки Басиж каби кўнгилли гуруҳлар ҳам сафарбар қилинган. Уларнинг жангчилари вақтинчалик назорат-ўтказиш пунктларини ўрнатади, транспорт воситаларини текширади, қурол-яроғ, дрон ва контрабанда компонентларини қидиради. Ван ҳайдовчилари, ишсизлар ва шаҳар атрофи аҳолиси кўпинча далилсиз ҳибсга олинмоқда.
Ҳуқуқ фаолларининг огоҳлантиришича, ҳибсга олинган 700 кишининг кўпчилиги суд жараёнлари шаффоф эмаслиги учун ҳалок бўлиш хавфи бор.
Суд ҳокимияти раҳбари Ғулом Ҳусайн Моҳсени-Эжей судьяларни суд жараёнларини чўзмасликка чақирди:
"Бу уруш вақти. Биз бир иш учун икки ёки уч ой вақт сарфлай олмаймиз", деди у.
Таҳлилчилар бундай ҳолатлар 1970-йиллар охирида, оммавий қатл ва тозалашлар ҳокимиятни сақлаб қолиш воситасига айланган постинқилоб жараёнини эслатишини айтмоқда.

Five people were executed in Iran.
Iran executed five people accused of spying for Israel. According to official Tehran, the agents transmitted coordinates for strikes to the enemy and imported equipment for drones. import. This is reported by the BBC.here.
In the last two weeks, Iranian officials have arrested over 700 people suspected of being connected to Israeli intelligence. According to the Iranian state media, five have already been executed — three of them were hanged on the morning of June 25.
These are citizens of Iran and Afghanistan, whom Tehran calls “agents of the Zionist regime”. The executions are mass and the sentences are quickly made - in "wartime mode".
According to Iran's Fars News agency, since the beginning of the Israeli attacks (June 13), Iranian intelligence services have noticed an increase in espionage activities.
Officials emphasize that the Mossad network has assisted the Israeli army in directly delivering strikes, transmitting target coordinates, and smuggling drone components and explosives.
Investigators say those executed were involved in such operations.
The Mizan justice agency has announced the names of some of the executed: Idris Ali, Azad Shojaei, and Rasul Ahmad Rasul. They were hanged near Urmia, close to the border with Turkey. Two others, Mohammad-Amin Mahdavi Shoisteh and Majid Mosayebi, were executed earlier, on June 22 and 23.
All of them are said to have transported or imported tools used in assassination attempts on senior Iranian officials.
According to the Financial Times, not only intelligence services but also volunteer groups like the Basij have been mobilized to fight against those suspected of espionage. Their fighters set up temporary check points, inspect vehicles, and search for weapons, drones, and contraband components. Van drivers, the unemployed, and people living around cities are often arrested without evidence.
According to human rights activists, many of the 700 arrested face the risk of death due to the lack of transparency in the judicial processes.
The head of the judiciary, Gholam Hossein Mohseni-Eje'i, urged judges to expedite the judicial processes:
"This is wartime. We can't afford to spend two or three months on a single case," he said.
Analysts are recalling the process of massive executions and purges in the late 1970s, a post-revolution period that became a means of maintaining power.
World Today 14:11
Image of 'In the attacks in Gaza, more than 70 people were killed.'
World Today 13:24
In the attacks in Gaza, more than 70 people were killed.
Israeli forces are conducting arrest operations throughout the occupied West Bank.
Image of 'The US is offering $30 billion in aid for Iran to abandon its nuclear weapons.'
World Today 11:23
The US is offering $30 billion in aid for Iran to abandon its nuclear weapons.
The Trump administration has called on Iran to abandon enriching uranium and creating nuclear weapons.
Image of 'In Japan, the "Twitter killer" was executed.'
World Today 11:12
In Japan, the "Twitter killer" was executed.
Takahiro Shiraishi, who killed nine women, could not escape punishment.
Image of '"The Bulletproof Home is planning to stop financing projects investigating military crimes in Ukraine."'
World Today 02:27
"The Bulletproof Home is planning to stop financing projects investigating military crimes in Ukraine."