Трамп даврида Россия НАТОга ҳужум қилмайди – The Washington Post
Гаагада бўлиб ўтган НАТО саммитининг асосий сессиясида Доналд Трамп "Россия у президент бўлганида НАТОга ҳеч қачон ҳужум қилмаслигига ваъда берди". Бу ҳақда The Washington Post Европанинг уч расмий вакилига таяниб хабар берди.
Саммитнинг асосий мавзуси НАТО мудофаа харажатларини ялпи ички маҳсулотнинг 5 фоизигача ошириш бўлиб, бу борада иттифоқ аъзолари келишиб олдилар. Бундан ташқари, Трамп саммитда Украина президенти Владимир Зеленский билан учрашди.
Трампнинг сўзларига кўра, суҳбат давомида улар ўт очишни тўхтатиш масаласини муҳокама қилмаган — у Зеленский билан шунчаки "вазият қандайлигини билмоқчи бўлган". Кейинроқ Украина президенти ҳам "жанг майдонидаги вазият ҳақида гаплашганини" айтди.

During the Trump era, Russia will not attack NATO – The Washington Post
During the main session of the NATO summit in The Hague, Donald Trump promised that "Russia would never attack NATO while he was president." This was reported by The Washington Post, citing three European officials here
The main theme of the summit was to increase NATO defense spending to 5 percent of Gross Domestic Product, and the alliance members agreed on this matter. Additionally, Trump met with Ukrainian President Volodymyr Zelensky at the summit.
According to Trump, during their conversation, they did not discuss the cessation of gunfire — he simply "wanted to know the situation" with Zelensky. Later, the Ukrainian president also said that they "talked about the situation on the battlefield."